Kajko i Kokosz Mirmiłowo – kultowe puzzle Janusza Christy dla Milicji Obywatelskiej wydane przez AleKreska.pl! Premiera 1 września 2023

Po SHANTACH i BITWIE POD GRUNWALDEM Janusza Christy wydane zostały przez AleKreska.pl kolejne kultowe puzzle z uniwersum Kajka i Kokosza pt. MIRMIŁOWO.

Co wyróżnia pierwsze puzzle Janusza Christy? 

Mistrz narysował wzór na zlecenie Milicji Obywatelskiej, jako wsparcie promocji bezpieczeństwa dzieci na drogach

Puzzle MIRMIŁOWO można nazwać jednym z pierwszych polskich towarów eksportowych, gdyż wysłano je do Włoch na I Międzynarodowy Rajd Policji Europejskich w Jesolo koło Wenecji w październiku 1987

Latający Miluś to najstarsze puzzle Janusza Christy, pochodzące z 1987 r. Artysta narysował je na zlecenie Milicji Obywatelskiej, jako dodatek do dwóch komiksowych kalendarzy z Kajkiem i Kokoszem, promujących zasady ruchu drogowego wśród dzieci. Cel szczytny, tylko jak udało się milicji namówić do współpracy faceta, który twierdził, że „antykomunizm wyssał z mlekiem matki”? Dokonał tego pewien towarzyski kapitan z drogówki, wkupiwszy się w łaski Christy za pomocą zerwanej tabliczki „ul. Armii Czerwonej” oraz znacznej ilości wody ognistej. Zapewne to owa zdradliwa substancja sprawiła, że Miluś ma na rysunku o dwie nogi mniej niż normalnie. Obcięli mu? Odpadły? Wciągnął podwozie? Hm…

Milicja rzeczywiście wykorzystała puzzle do promocji, ale nie bezpieczeństwa na drodze, tylko samej siebie. Pudełka ozdobiono plakietką I Międzynarodowego Rajdu Policji Europejskich i część wysłano do Włoch, razem z trzema załogami rajdowców w mundurach. Jednym z nich był… wspomniany już kapitan z drogówki, który prywatnie ścigał się na Porsche 911 S, a tu musiał się zadowolić fabrycznie nowym Polonezem 1.6. Jakież było zdziwienie naszych milicjantów, kiedy okazało się, że tylko oni przyjechali samochodami służbowymi, a reszta zawodników podrasowanymi wyścigówkami. Co prawda Polacy nie odnieśli sukcesu, ale PR mieli świetny, dzięki rozdawanym na lewo i prawo wspaniałym puzzlom Christy. Tak oto w 1987 roku układanka z dwunogim Milusiem stała się pierwszym eksportowym gadżetem z logo „Kajka i Kokosza”.

Ten sam rysunek pojawił się na kalendarzu plakatowym Biura Ruchu Drogowego KGMO na rok 1989 i na niemal identycznym kalendarzu Domu Książki na rok 1990. W 2004 roku Egmont wykorzystał go jako okładkę albumu „Urodziny Milusia”. 

Krzysztof Janicz –  Kapral z kultowego bloga

Puzzle KAJKO I KOKOSZ MIRMIŁOWO

Wydawca: EDU ART MEDIA/AleKreska.pl

Premiera: 1 września 2023 r.

Liczba elementów: 1000

Grafika: Janusz Christa

Opracowanie graficzne: Arkadiusz Salamoński

Dystrybucja i sprzedaż: AleKreska.pl

Licencja: Fundacja Kreska im. Janusza Christy

Parter wydania: Wielkopolska Organizacja Turystyczna, Szlak Piastowski, AlePlanszówki.pl, Sloyca,

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments