Wejście smoka, czyli smok Miluś powraca w nowym tomie serii „Kajko i Kokosz. Nowe Przygody”! PREMIERA już 13 marca

Czas na powrót ulubionego bohatera fanów komiksów o Kajku i Kokoszu – smoka Milusia! Tom trzeci cyklu „Kajko i Kokosz – Nowe Przygody” zatytułowany „Powrót Milusia” trafi do sprzedaży 13 marca br.

Z tej okazji 15 marca w łódzkim Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1, odbędzie się spotkanie promujące album z udziałem autorów: Macieja Kura, Sławomira Kiełbusa i Piotra Bednarczyka oraz Pauliny Christy z Fundacji „Kreska”.

Mat. prasowe Egmont Polska

Album „Powrót Milusia” jest trzecią, po „Królewskiej konnej” oraz „Zaćmieniu o zmierzchu”, opowieścią z cyklu „Kajko i Kokosz – Nowe Przygody”. To oficjalna kontynuacja jednej z najsławniejszych polskich serii komiksowych stworzonej przez Janusza Christę. Każdy album serii zawiera jedną, pełnometrażową historię. Autorami „Nowych Przygód” są Maciej Kur, Sławomir Kiełbus oraz Piotr Bednarczyk, którzy w swoim stylu, ale z wielkim szacunkiem dla ducha oryginału od lat z sukcesem tworzą kolejne historie o Kajku, Kokoszu i innych bohaterach z Mirmiłowa.

„Kiedy powróci smok Miluś?” to jedno z najczęściej zadawanych pytań, jakie fani Kajka i Kokosza kierowali w ostatnich latach do scenarzysty „Nowych Przygód”, Macieja Kura. Prośby o przywrócenie sympatycznego smoka do serii w końcu znalazły swój finał w albumie „Powrót Milusia”. Dlaczego fani musieli tyle lat czekać na ponowne spotkanie z Milusiem w serii „Kajko i Kokosz. Nowe Przygody”? Wiedziałem, że taka historia MUSI być wyjątkowa. Chciałem uniknąć czegoś banalnego. Jakby Miluś bez powodu wpadł sobie do Mirmiłowa, to by kompletnie wykluczało się z tym, dlaczego je opuścił w albumie „Cudowny lek”. Nie śpieszyło mi się z tym komiksem, bo wiedziałem, że znalezienie odpowiedniej fabuły będzie karkołomnym wyzwaniem. – tak o koncepcji powrotu Milusia na łamy serii opowiada Maciej Kur – Ale pewnego dnia wreszcie zadałem sobie pytanie, jak opowiedziałbym tę historię, gdybym MUSIAŁ to zrobić? W jaki sposób bym ją poprowadził, by budziła te emocje, które czułem odkładając „Cudowny lek” na półkę? Po czterdziestu minutach miałem wymyśloną historię od A do Z! Oczywiście, był długi proces szlifowania scenariusza, dopieszczania go, nanoszenia zmian, ale sam pomysł wypłynął prosto z serca – i w przypadku Milusia tak właśnie być powinno.

Co zatem czeka na czytelników w tomie „Powrót Milusia”? Maciej Kur zdradza, że będzie baśniowo, sentymentalnie i nostalgicznie, choć oczywiście z dużą dawką humoru: „Powrót Milusia” to opowieść o niespodziewanym spotkaniu po latach, ale też o dawaniu drugiej szansy i o tym, że nikt nie jest „nie do naprawienia”.  Zależało mi, by odpowiednio wyważyć zwariowaną komedię ze scenami, które trzymają w napięciu i z fragmentami, które będą wzruszające lub refleksyjne. Humor w serii „Kajko i Kokosz” jest bardzo ważny, ale czasem trzeba wiedzieć, kiedy wcisnąć pauzę, by lepiej wybrzmiały dramatyczne momenty. Czasem dobrze zrobić to nieco wcześniej, by powoli przejść w inny ton. Inaczej czytelnik może mieć poczucie huśtawki nastrojów, gdy w jednym kadrze jest żart, a w kolejnym dramat.  Długo pracowałem nad ostatnią częścią opowieści. To moment, do którego buduje się cała fabuła – powinno być tu jak najwięcej akcji i niespodzianek. W „Powrocie Milusia” bardzo dużą rolę odegrał rozwój postaci, więc chciałem mieć na niego miejsce w sposób, który wyda się naturalny. Dlatego wyszedł mi zlepek bardzo mocnych momentów następujących po. To dobrze, bo chciałem, by była to historia, która zapadnie w pamięci po odłożeniu i chyba (oby!) mi to wyszło.  

Okładka albumu Kajko i Kokosz Nowe Przygody – Powrót Milusia – mat. prasowe Egmont Polska

Maciej Kur zdradza także, że w tej opowieści poza Milusiem, powróci wiele znajomych twarzy – więcej niż w poprzednich albumach z cyklu „Nowe Przygody”.  Christa miał wiele znakomitych postaci, które pojawiły się tylko jednorazowo, ale ilekroć po nie sięgam okazuje się, że mają jeszcze wielki potencjał. Gdyby nie fakt, że sporo z nich mieszka poza grodem, spokojnie mogłyby przewijać się w serii regularnie. W „Powrocie Milusia” sięgnąłem po kilka nieoczywistych postaci – w tym dwie płci pięknej. Ich relacja zawsze mnie intrygowała, choć u Christy nie była nigdy bezpośrednio pokazana, a tylko lekko zarysowana. To cała „nieopowiedziana historia”, która wydarzyła się w uniwersum „Kajka i Kokosza”, wydała mi się bardzo intrygująca. Ale spokojnie – zostawiłem nutkę tajemnicy i pole do interpretacji tej historii. To nie koniec niespodzianek. W albumie „Powrót Milusia” pojawi się też odpowiedź na pewną kwestię, która od lat nie daje spokoju fanom serii „Kajko i Kokosz”. Scenarzysta nie zdradza jednak, o co dokładnie chodzi… W komiksach Christy jest kilka niekonsekwencji. Czasem prowadził historię tak, że jej elementy wykluczały się z wcześniejszymi wątkami. To pierwszy album, w którym postanowiłem załatać jedną z tych dziur fabularnych i uczynić coś, co było „oderwane od całości” częścią serii. Uznałem, że lepiej nie traktować tych rzeczy w twórczości Christy jako błędów, a jako „zagadki”, na które musi być odpowiedź. I czasem okazuje się, że jest ona banalnie prosta. Mam już odpowiedzi na kilka takich „zagadek” i chciałbym w dalszych albumach zdradzić je wszystkie. W „Powrocie Milusia” rozwikłam pierwszą z nich i nie mogę się doczekać, jak na to zareagują fani. – Maciej Kur nie kryje ekscytacji.

Tomasz Kołodziejczak, pisarz SF, założyciel „Kanału Fantastycznego” na platformie Youtube, który kilka lat temu wymyślił linie wydawnicze „Kajko i Kokosz” – „Nowe Przygody” i „Opowieści z Mirmiłowa” i nadal sprawuje nad nimi opiekuje, również nie kryje zadowolenia z albumu „Powrót Milusia”: „Szczęście miał Kajko, lecz Kokosz zje jajko!” – oto w jakich mrożących krew w żyłach okolicznościach Miluś pojawił się w uniwersum Janusza Christy. Na szczęście Kokosz zwalczył łakomstwo i smok dostał swoją szansę. Od razu podbił serca czytelników serii oraz (choć zdecydowanie nie od razu) mieszkańców, trzody chlewnej i władz Mirmiłowa. No, ale serce nie sługa – Miluś podążył za swoją Miłasią i zniknął z kart komiksów.

Kiedy więc Maciej Kur poinformował mnie, że w kolejnym tomie „Nowych Przygód” planuje powrót smoka, nie miałem wątpliwości, że to świetny pomysł. A kiedy przedstawił mi scenariusz, zrozumiałem, że mam w ręku świetną, dowcipną historię. Odwołującą się do dziedzictwa Mistrza i rozgrywającą różne detale z klasycznych albumów serii, ale jednocześnie dodającą nowe elementy – gagi, scenografie i bohaterów. Rozwijające całe uniwersum z zachowaniem wielkiego szacunku dla oryginału. Tak jak w poprzednich tomach – ale z Milusiem! Potem Sławomir Kiełbus narysował kapitalne plansze, a Piotr Bednarczyk kunsztownie je pokolorował. Efekt końcowy podoba mi się zatem jeszcze bardziej niż scenariusz Macieja! Mam nadzieję, że „Powrót Milusia” docenią też czytelnicy, nowi i starzy fani serii.

„Kajko i Kokosz” Janusza Christy (1934–2008) to jedna z najsławniejszych polskich serii komiksowych. W przezabawny sposób opowiada o przygodach dwóch słowiańskich wojów – mądrego i uczciwego Kajka oraz silnego i samolubnego Kokosza – służących kasztelanowi Mirmiłowi. Dwaj przyjaciele dzielnie bronią Mirmiłowa przed atakami niecnych zbójcerzy, raz po raz wpadając w tarapaty. „Kajko i Kokosz – Opowieści z Mirmiłowa” to oficjalna kontynuacja tej kultowej serii.

15 marca br. o godzinie 17:30 w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 przy ulicy Targowej 1/3 w Łodzi odbędzie się spotkanie promujące album „Powrót Milusia”. Wezmą w nim udział: Paulina Christa, Maciej Kur, Sławomir Kiełbus i Piotr Bednarczyk.

O AUTORACH

Maciej „Maik” Kur (ur. 1988), z wykształcenia scenarzysta (Akademia Filmu i Telewizji w Warszawie) i magister animacji (warszawska ASP, Wydział Sztuki Mediów). Współtwórca seriali animowanych oraz filmów dokumentalnych. Hobbystycznie malarz abstrakcjonista. Miłośnik komiksu, kina i animacji klasycznej. Pisze scenariusze do serii „Kajko i Kokosz – Nowe Przygody” oraz animowanej adaptacji „Kajka i Kokosza” dla platformy Netflix. Jego komiksowymi idolami są m.in. René Goscinny, Don Rosa, E.C. Segar, Alan Moore i Janusz Christa. Nie trawi cynizmu, kocha spirytualizm i słanie pozytywnych wibracji.

Sławomir Kiełbus (ur. 1969). Ilustrator, rysownik komiksów i czasami scenarzysta. Rysownik serii „Kajko i Kokosz – Nowe Przygody” oraz animowanej adaptacji „Kajka i Kokosza” dla platformy Netflix.  Autor ukazujących się od lat dziewięćdziesiątych pasków Gwidon. Twórca wielu albumów komiksowych i komiksu prasowego. Zdobywca nagrody Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w 2002 roku.

Piotr „Bedyk” Bednarczyk (ur. 1985), absolwent Wydziału Malarstwa na warszawskiej ASP, ilustrator, storyboardzista, koncept artysta, twórca murali. Fan komiksu od małoluda. Po spotkaniu naładowanego pozytywną energią scenarzysty Macieja Kura także rysownik serii „Lil i Put”. Od roku 2016 współtwórca projektu „Kajko i Kokosz – Nowe Przygody”

Kajko i Kokosz – Nowe Przygody.

Powrót Milusia, tom 3

Scenariusz: Maciej Kur

Rysunki: Sławomir Kiełbus

Oprawa: miękka

Objętość: 48 stron

Format: 216×285        

Cena: 34,99

ISBN: 978-83-281-5582-4

Język oryginału: polski

Seria: Kajko i Kokosz – Nowe Przygody

Kategoria: komiks polski

Tematyka: humor

red. Fundacja/ Egmont Polska

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments