Galeria autorska Janusza Christy powstanie w Gdańsku? Wesprzyj nas!

Janusz Christa, jeden z największych polskich twórców komiksu. Autor najbardziej popularnej (obok Tytusa – Papcia Chmiela) serii komiksowej Kajko i Kokosz. Całe życie związany był z Trójmiastem. Swoją karierę rozpoczął w gdańskiej popołudniówce „Wieczór Wybrzeża” dla której przez prawie 20 lat tworzył niezwykle popularny cykl o przygodach marynarzy Kajtka i Koka. Również w „Wieczorze Wybrzeża” narodzili się Kajko i Kokosz. Wydał ponad 40 albumów komiksowych w łącznym nakładzie ponad 10 milionów egzemplarzy. Odznaczony w 2007 roku srebrnym medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

Biurko przy którym pracował Janusz Christa / foto: mat prasowe
Biurko przy którym pracował Janusz Christa / foto: mat prasowe

.

Z inicjatywy Pauliny Christy, wnuczki artysty, powołana została Fundacja „Kreska” im. Janusza Christy, której głównym celem jest ochrona i zachowanie pamiątek po Januszu Chriście oraz promowanie Jego twórczości. W tym celu założyciele planują otworzyć w Gdańsku galerię autorską Janusza Christy, w której swoje miejsce mają znaleźć unikalne pamiątki po artyście, w tym ponad 100 oryginalnych szkiców i plansz do komiksów, ciekawostki oraz gadżety kolekcjonerskie, a także rekonstrukcja pracowni artysty wraz z oryginalnym biurkiem i wyposażeniem. Na wystawę wchodzić się będzie przez makietę bramy Mirmiłowa, która jednocześnie będzie urządzeniem zabawowym dla dzieci. Naszą ambicją jest, żeby stworzyć miejsce łączące pokolenia, w którym zarówno rodzice jak i dzieci będą dobrze się bawić. Miejsce takie stanie się niewątpliwie wielką atrakcją zarówno dla turystów, jak też społeczności lokalnej.

Polub i daj lajka do końca grudnia 2015 r. naszej inicjatywie na Facebooku – link www.facebook.com/Tak dla Galerii Janusza Christy w Gdańsku

Z góry dziękujemy!

RG

Fundacja Kreska logo kolor projekty1

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments