Z komiksu Janusza Christy i animacji ,,Kajko i Kokosz” do sopockiego parku – nowy plac zabaw już gotowy [GALERIA ZDJĘĆ]

W Parku Południowym w Sopocie zadomowili się nowi mieszkańcy. Od dzisiaj można ich spotkać na placu zabaw, który pozwala przenieść się do serialowego świata słowiańskich wojów. Główną atrakcją Grodu Milusia jest wielki Smok Miluś, a towarzyszą mu przyjaciele – Kajko i Kokosz.

W świecie słowiańskich wojów

Od 28 lutego na Netflix dostępna jest animowana seria Kajko i Kokosz, a już od dzisiaj w Sopocie – mieście autora przygód o słowiańskich wojach – można spotkać nowych mieszkańców. Sopocki plac zabaw inspirowany bohaterami z Mirmiłowa powstał, aby zaprosić fanów do poznawania serialowego świata, a także, by uhonorować Janusza Christę, który wychował się i tworzył w Sopocie.

foto: mat. prasowe

To ogromna przyjemność powiedzieć: zapraszam do zabawy na nowym placu zabaw – w Grodzie Milusia w Sopocie mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Cieszę się bardzo, że udało nam się w tak ciekawy i kreatywny sposób upamiętnić postać Janusza Christy, sopocianina, autora kultowych komiksów „Kajko i Kokosz”. Wierzę, że ten plac będzie miejscem łączącym pokolenia. Mam nadzieję, że najmłodsi, po wspaniałej zabawie, zaciekawieni postacią Milusia, sięgną po komiksy oraz serial o bohaterach z Mirmiłowa, a ich rodzice po latach wrócą do szalonych przygód średniowiecznych wojów – dodaje.

Moim marzeniem jako wnuczki Janusza Christy było upamiętnienie mojego dziadka w Sopocie, czyli w mieście tak ważnym dla niego osobiście. Uważam, że komiksy łączą pokolenia i chyba dlatego ucieszyła mnie możliwość powstania miejsca nawiązującego do jego twórczości. Myślę, że stworzony w Sopocie plac zabaw oddaje ducha komiksu i zachęci rodziny do spędzania czasu na świeżym powietrzu wspólnie ze smokiem Milusiem mówi Paulina Christa, wnuczka, spadkobierczyni i prezes Fundacji Kreska im. Janusza Christy

foto: mat. prasowe

Gigantyczny smok i inni mieszkańcy Mirmiłowa

Gród Milusia to nazwa placu zabaw, o której zdecydowali miłośnicy serialu w internetowym głosowaniu. Jego przestrzeń zaaranżowano tak, by opowiadała historię serialowych bohaterów – Kajka, Kokosza i Smoka Milusia, który jest główną atrakcją placu. Jego sylwetka to wielofunkcyjna powierzchnia, stworzona z połączonych ze sobą bali drewna, typowych dla grodu Mirmiłowo. Smok potrafi wodzić za dziećmi wzrokiem a jego szyję oplata hamak, w którym można się zrelaksować. W ciele Milusia są otwory, przez które można zaglądać lub wchodzić do jego brzucha. Dzieci mogą wspiąć się na grzbiet smoka po łapach, wykonanych z klawiszujących walców. Miluś został zaprojektowany tak, aby każdym z elementów można było bawić się intuicyjnie, jednocześnie pobudzając zmysły.

Smok Miluś to jedna z moich ulubionych postaci serialu Kajko i Kokosz. Doceniam go za jego z natury wesoły, figlarny i rozbrykany sposób bycia – mam nadzieję, że podobnie jak widzowie serialu NETFLIX i czytelnicy komiksów Janusza Christy. Wierzę, że gigantyczny Miluś w Sopocie odzwierciedla charakter naszego bohatera i przeniesie dzieci jak i rodziców do magicznego świata, pobudzając w ten sposób do kreatywnościmówi Ewelina Gordziejuk, showrunnerka serialu.

foto: mat. prasowe
foto: mat. prasowe

Przy wejściu na plac zabaw odwiedzających witają główni bohaterowie serialu Kajko i Kokosz. Niosą oni drewniane bale, z których zbudowany jest wielki smok. Nieopodal znajduje się wzniesienie, z którego można obserwować Milusia. Ci, którzy zechcą się do niego zbliżyć, mogą zjechać ze zjeżdżalni i po kilku krokach znaleźć się tuż pod nosem największej atrakcji placu zabaw. Nie zapomniano także o najmłodszych dzieciach, które mogą przyglądać się serialowym bohaterom, skacząc na trampolinie. Na placu zabaw umieszczono również Kalejdoskop Przyjaźni – efekt internetowej akcji, zorganizowanej w marcu na cześć wyjątkowej więzi, która łączy głównych bohaterów serialu. Każdy, kto opisał ulubioną przygodę, którą przeżył wspólnie z przyjacielem, miał szansę uwiecznić symbol swojej przyjaźni w sopockim parku. Imiona uczestników zostały umieszczone na Kalejdoskopie Przyjaźni i na długo pozostaną wyjątkową pamiątką. Kiedy przyjaciele staną po przeciwległych stronach kalejdoskopu, mogą nie tylko na siebie spojrzeć, ale również zrobić sobie niezwykłe, artystyczne zdjęcie.

Gród Milusia jest owocem współpracy władz Sopotu, Fundacji Kreska i Netflix.  

Za projektem placu stoi pracownia architektury i urbanistyki BUDCUD oraz projektantka IZA RUTKOWSKA, a za jego utrzymanie i konserwację odpowiada Miasto Sopot.

Serialowi bohaterowie w Sopocie

Plac zabaw to nie jedyna atrakcja Sopotu inspirowana animacją Kajko i Kokosz. Już niedługo ruszy także gra miejska, która przybliży jej uczestnikom biografię Janusza Christy i jego więź z Sopotem, a także pomoże jeszcze bliżej poznać postaci znane z kultowych komiksów i serialu. Ponadto fani serii Kajko i Kokosz, chcący zgłębić wiedzę o animacji, mogą skorzystać ze specjalnej strony internetowej https://kajkoikokosz.wp.pl/. To źródło informacji na temat powstawania serialu, gdzie znajdują się nagrania, w których twórcy opowiadają o procesie przenoszenia historii z papieru na ekran, a także o tym, jak powstawała ścieżka dźwiękowa serialu, a miłośnicy komiksów dzielą się swoimi pierwszymi wspomnieniami związanymi z bohaterami animacji.

O serialu Kajko i Kokosz

Kajko i Kokosz to serial animowany stworzony na podstawie kultowego komiksu autorstwa Janusza Christy. Głównymi bohaterami serii są słowiańscy wojowie – Kajko i Kokosz. Przyjaciele na co dzień służą kasztelanowi Mirmiłowi, broniąc zamieszkałej przez nich osady przed wszelkimi niebezpieczeństwami. A tych nie brakuje. Największym zagrożeniem jest oddział rycerzy rozbójników – Zbójcerzy. Herszt Zbójcerzy, Krwawy Hegemon, od zawsze marzy o zdobyciu Mirmiłowa, a Kajko i Kokosz niezmiennie krzyżują mu plany, przez co narażeni są na jego gniew i zemstę. Otwarte ataki, podstępy i fortele Hegemona – z tym mierzyć się będą Kajko i Kokosz. Każdy z odcinków serii stanowi odrębną historię, a wszystkie łączy przyjaźń jako wartość nadrzędna serialu. Za produkcję serialu odpowiada studio animacji EGoFILM. Głosu postaciom użyczyli m.in. Artur Pontek, Michał Piela, Jarosław Boberek, Grzegorz Pawlak, Abelard Giza, Krzysztof Zalewski oraz Agata Kulesza. Kajko i Kokosz to pierwszy polski animowany serial Netflix. 5 pierwszych odcinków serii jest już dostępnych na Netflix. Premiera kolejnych odcinków zaplanowana jest na drugą połowę 2021 roku.

Informacje o serwisie Netflix:

Netflix to jeden z największych na świecie rozrywkowych serwisów streamingowych, z którego korzysta 208 mln opłacających abonament użytkowników w ponad 190 krajach. Udostępnia on wiele gatunków filmów, seriali i programów w różnych językach. Netflix umożliwia użytkownikom oglądanie materiałów bez ograniczeń czasowych, o każdej porze, w dowolnym miejscu i przy użyciu niemal każdego urządzenia wyposażonego w ekran i połączonego z internetem. Rejestracja w serwisie pozwala na swobodne uruchamianie, zatrzymywanie i wznawianie odtwarzania — bez reklam i zobowiązań.

Informacje o projektantach placu zabaw:

BUDCUD – pracownia architektury i urbanistyki, którą prowadzą Mateusz Adamczyk i Agata Woźniczka. Ich projekty to architektura współczesności. Nazwa pracowni jest zarówno strategią projektowania, jak i nawiązaniem do dynamicznych czasów wczesnego kapitalizmu w Polsce, kiedy nazwa firmy wskazywała pole jej działalności. „Bud-” jest więc od budowania, a „cud” to marzenie o lepszej rzeczywistości! BUDCUD podpowiada, że ich architektura to obietnica wielowątkowej podróży, nieformalnych zdarzeń i nieprzewidzianych aktywności.

IZA RUTKOWSKA – założycielka Fundacji Form i Kształtów oraz Studia Zoochitecture, wykładowczyni School of Form. Prowadzi procesy projektowe dotyczące przestrzeni i jej użytkowników. Efekty jej prac prezentowane były na całym świecie. Wspólnie z dziećmi stworzyła plac zabaw w Madrycie w postaci 120-metrowego węża, a od 5 lat prowadzi proces przekształceń Podwórka im. Wszystkich Mieszkańców we Wrocławiu zainicjowany pojawieniem się na podwórku 7-metrowego jeża.

Mat. prasowy Agencja MSL, Netflix PR

red. Fundacja Kreska

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments