Znamy listę nominacji do nagród „ORIENT MEN 2021” wśród nich komiksy i autorzy konkursu im. Janusza Christy

Do tegorocznej edycji nagród polskiego środowiska komiksowego „ORIENT MEN 2021” zostały nominowane twórczynie i twórcy związani z wydawnictwem Egmont: Berenika Kołomycka, Magdalena „Meago” Kania, Łukasz Auguścik, Maciej Kur i Bartosz Sztybor. Ogłoszenie zwycięzców i rozdanie nagród odbędą się podczas Festiwalu Komiksowa Warszawa, który jest częścią Warszawskich Targów Książki i odbędzie się w dniach 26-29 maja br. na Placu Defilad przed PKiN w Warszawie.

W kategorii DEBIUT nominowany został Łukasz Auguścik za album „Niesamowity Szerlok Worms. W sieci kłamstw”. Komiks ten został nagrodzony w czwartej edycji „Konkursu imienia Janusza Christy na komiks dla dzieci”, a jego tytułowy bohater to poczciwa, choć momentami nieco pazerna, dżdżownica-detektyw, która lubuje się w oglądaniu programów o glebogryzarkach i rozwiązywaniu dużych problemów małych żyjątek. Wraz z doktorem Jaszczurką Zwinką tworzą niesamowity duet. Dzielnie stawiają czoła przestępczym kreaturom przyrodniczego półświatka i mimo swoich niepozornych rozmiarów niejeden raz ratują środowisko przed ogromną katastrofą. Komiks przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. W fabułę wplecione są ciekawostki dotyczące świata zwierząt i roślin, dlatego nie zawiodą się również starsi miłośnicy polskiej przyrody oraz wielbiciele kryminałów, bo w końcu „Niesamowity Szerlok Worms” to komiks z wątkiem detektywistycznym.


Łukasz Auguścik jest autorem rysunków i scenariusza do opowieści o Szerloku Wormsie. Z zawodu jest nauczycielem biologii i chemii, z zamiłowania rysownikiem, poszukiwaczem skarbów, miłośnikiem serów i biegaczem długodystansowym. Prywatnie autor jest jak superbohater łączący w nieznany nauce sposób życie ze wspaniałą żoną i córką, pracę nad tonami papierów, lokalne podróże i tworzenie komiksów z ciągłą walką ze swoimi największymi arcywrogami: chronicznym brakiem czasu, deficytem snu i nadmiarem pomysłów w stosunku do przewidywanej długości życia. Legendy głoszą, że czasem ma chwilę, aby złapać oddech. Ślepo wierzy, że dobro zawsze zwycięża zło.

W kategorii KOMIKS DZIECIĘCY nominowani zostali Berenika Kołomycka za 7. tom serii „Malutki Lisek i Wielki Dzik” zatytułowany „Porządki” oraz Magdalena „Meago” Kania i Maciej Kur za album „Emilka Sza. Jak wiele to nic?”.
Seria „Malutki Lisek i wielki Dzik” to pięknie namalowana opowieść dla młodszych dzieci o sile przyjaźni. Autorka otrzymała za poprzednie tomy cyklu nagrody „ORIENT MEN” 2017, 2018, 2019 oraz 2020. W nominowanym tomie „Porządki” lisią dolinkę zalała woda. Deszcz, który nie przestaje padać, przysparza jej mieszkańcom sporo kłopotów. Nawet gdy woda opada, nie mogą odetchnąć z ulgą. Zniszczone nory, braki w zapasach i zaśmiecony strumyk, to niejedyne problemy, z którymi przyjdzie się zmierzyć naszym bohaterom. W kryzysie najlepiej liczyć na sprawdzonych przyjaciół. Czy i tym razem Lisek i Dzik sobie poradzą?
Berenika Kołomycka, z wykształcenia rzeźbiarka, na co dzień pracuje jako graficzka, ilustratorka i projektantka. Inspiracją do powstania serii „Malutki Lisek i Wielki Dzik” był ukochany piesek autorki, Lisisław Foks. Pierwszy tom cyklu został nagrodzony w Konkursie im. Janusza Christy na najlepszy komiks dla dzieci.

„ORIENT MEN” to przyznawane od 2010 roku nagrody polskiego środowiska komiksowego, nazwanego Polską Akademią Sztuki Komiksu. Fundatorem nagród „ORIENT MEN” jest Polskie Stowarzyszenie Komiksowe. Do roku 2019 przyznawano je pod nazwą „Nagrody Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego”, natomiast w 2020 roku nazwano je, na cześć Tadeusza Baranowskiego i by podkreślić ich znaczenie w środowisku komiksowym – „ORIENT MENAMI”.
Ogłoszenie oficjalnych nominacji odbywa się podczas Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej, natomiast rozdanie nagród – podczas festiwalu Komiksowa Warszawa. W tym roku nagrody zostaną przyznane w 6. kategoriach.

Mat. prasowe Egmont Polska

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments