Kajko i Kokosz 50 lat. Przewodnik po seriach, czyli jak odnaleźć się w uniwersum Janusza Christy w 2022 r.

W roku 2022 Kajko i Kokosz – bohaterowie stworzeni przez Janusza Christę – świętują 50. urodziny. Dzielni Wojowie pojawili się na łamach trójmiejskiej popołudniówki „Wieczór Wybrzeża” w 1972 r. i stali się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów polskiej popkultury.

W ofercie wydawnictwa Egmont dostępnych jest kilkadziesiąt komiksów Janusza Christy, które są wydawane w kilku seriach. Dodatkowo, od kilku lat w ramach cyklu „Kajko i Kokosz. Nowe Przygody” wydawane są albumy, które stanowią oficjalną kontynuację serii „Kajko i Kokosz”. W roku 2022 pojawi się kolejny cykl – „Kajko i Kokosz. Opowieści z Mirmiłowa”. Zostaną w nim wydane reedycje dwóch albumów stanowiących do tej pory część serii „Kajko i Kokosz. Nowe Przygody”: „Obłęd Hegemona” oraz „Łamignat straszliwy”. W październiku br. serię „Kajko i Kokosz. Opowieści z Mirmiłowa” wzbogaci nowy tom: „Rozróby i romanse”.

Aby przybliżyć czytelnikom twórczość Janusza Christy i kontynuatorów jego dzieła, przygotowaliśmy przewodnik w formie schematu graficznego po seriach, których bohaterami są Kajko i Kokosz.

Kajko i Kokosz. Klasyka

Klasyka polskiego komiksu w mistrzowskim cyklu Janusza Christy „Kajko i Kokosz” to 20 albumów w miękkiej oprawie, w których zostały wydane wszystkie tomy serii „Kajko i Kokosz”. Seria o najsłynniejszych średniowiecznych słowiańskich wojach – dzielnym Kajku i samolubnym Kokoszu, którzy strzegą Mirmiłowa przed zbójcerzami od 50 lat bawi kolejne pokolenia czytelników.  W sprzedaży znajdują się wszystkie tomy. Na podstawie serii powstał serial animowany dostępny na platformie Netflix.

Kajko i Kokosz – Złota Kolekcja

Wyjątkowa, jubileuszowa edycja Kajka i Kokosza wydawana z okazji 50-lecia serii. „Złota Kolekcja” składa się z sześciu tomów, w których będą zebrane wszystkie komiksy „Kajko i Kokosz” – w kolejności chronologicznej i poddane renowacji kolorystycznej. Dodatkiem do każdego albumu jest obszerne posłowie Krzysztofa Janicza, zawierające wiele cennych informacji i ciekawostek o historii serii oraz samym Januszu Chriście. Każdy tom uzupełniają też liczne archiwalne zdjęcia, okładki, ilustracje i szkice. W sprzedaży znajdują się 3 tomy serii. Na lipiec br. planowana jest premiera tomu 4, tom 5 ukaże się w październiku, a kolekcję zamknie tom 6, którego wydanie zaplanowane jest na grudzień br.

Kajko i Kokosz – Nowe Przygody

Oficjalna kontynuacja kultowej serii „Kajko i Kokosz” Janusza Christy. Każdy album zawiera jedną, pełnometrażową historię. W nowych komiksach z Mirmiłowa powracają starzy bohaterowie – rozbójnik Łamignat i jego ukochana żona Jaga, fajtłapowaci Zbójcerze na czele z Hegemonem, niesforny smok Miluś, desperujący Mirmił i jego rubaszny brat Wojmił, a także sami tytułowi bohaterowie. Czytelnicy znajdą w nowych przygodach Kajka i Kokosza wszystko to, za co kochali oryginalną serię – przygody, czary, bijatyki, humor sytuacyjny i słowny.

W sprzedaży znajdują się 2 tomy serii: „Królewska Konna” oraz „Zaćmienie o zmierzchu”. Tom 3 planowany jest na rok 2023.

Kajko i Kokosz – Opowieści z Mirmiłowa [NOWOŚĆ]

Oficjalna kontynuacja kultowej serii „Kajko i Kokosz”. Albumy zawierają po kilka krótkich historyjek, tworzonych przez znanych polskich rysowników. Komiksy tworzone są w różnych stylach, a ich głównymi bohaterami często są drugoplanowe postacie oryginalnej serii. Zawsze jednak pozostają wierne duchowi oryginalnych komiksów Janusza Christy, z ich pełną humoru i przygód akcją oraz cartoonową kreską. Jesienią 2022 ukaże się wznowienie dwóch pierwszych tomów serii: „Obłęd Hegemona” oraz „Łamignat straszliwy” z nowymi okładkami Sławomira Kiełbusa oraz kolejny tom – „Rozróby i romanse”. Obok twórców już rysujących kontynuację Kajka i Kokosza, czyli Sławomira Kiełbusa, Piotra Bednarczyka i Tomasza Samojlika, w tomie „Rozróby i romanse” pojawią się zupełnie nowi rysownicy: Mieczysław Fijał, Magdalena „Meago” Kania oraz Tomasz Leśniak. W albumie znajdzie się 6 historyjek. Autorem scenariuszy do większości z nich będzie Maciej Kur. Jedna z historii to autorski komiks Tomasza Samojlka.

OBEJRZYJ 8 odcinek „WIEŚCI ZE ŚWIATA KOMIKSU”

Kajko i Kokosz – wydania obcojęzyczne

Przygody Kajka i Kokosza w esperanto, po francusku czy ukraińsku to gratka dla kolekcjonerów i miłośników twórczości Janusza Christy. Dzięki wydaniom obcojęzycznym czytelnicy na całym świecie będą mogli poznać najpopularniejszych polskich bohaterów komiksowych. W sprzedaży znajduje się 5 tomów.

Kajko i Kokosz – wydania regionalne

Albumy, w których Kajko i Kokosz, dzielni słowiańscy wojowie, mówią po góralsku, kaszubsku czy poznańsku. Barwne słownictwo regionalne w połączeniu z unikalnym humorem Janusza Christy to znakomita zabawa i ciekawa propozycja dla osób kultywujących gwarę. W sprzedaży znajduje się 6 tomów.

mat. pras. Egmont Polska

Kajtek i Koko w kosmosie

Pierwsze pełne kolorowe wydanie kosmicznych przygód Kajtka i Koka, „bliskich krewnych” późniejszych bohaterów Janusza Christy – Kajka i Kokosza. Najdłuższy polski komiks fantastyczny, ukazujący się w latach 1968–72 na łamach „Wieczoru Wybrzeża”, opowiada o niezwykłej podróży Kajtka i Koka do gwiazdozbioru Oriona. Nowa, kolorowa edycja składa się z 7 tomów, każdy o objętości 96 stron. W sprzedaży znajdują się wszystkie tomy serii.

W ofercie wydawnictwa Egmont jest także dostępny album „Gucek i Roch”, gra karciana „Kajko i Kokosz – Szkoła latania” i 1000-elementowe puzzle Janusza Christy „Bitwa pod Grunwaldem” wyprodukowane na licencji Fundacji Kreska im. Janusza Christy przez Edu Art Media (AleKreska.pl)

Info: Egmont Polska

red. Fudnacja

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments