„Złota Kolekcja. Kajko i Kokosz” – wielki finał! Stało się!

 „Kajko i Kokosz. Złota Kolekcja” to sześciotomowa jubileuszowa edycja powstała z okazji 50. urodzin serii „Kajko i Kokosz”. Zostały w niej zebrane wszystkie komiksy z serii „Kajko i Kokosz”, w kolejności chronologicznej i poddane renowacji kolorystycznej, wzbogacone o materiały archiwalne, szkice, rysunki i ilustracje. Każdy z tomów zawiera wstęp oraz obszerne posłowie Krzysztofa Janicza, zawierające wiele cennych informacji historii serii oraz samym Januszu Chriście.

Na 26 lipca br. wydawnictwo Egmont zaplanowało premierę finałowego tomu „Złotej Kolekcji”. Tom szósty zawiera cztery komiksy: „Dzień Śmiechały”, „Srebrny denar”, „W krainie borostworów” i „Mirmił w opałach”, a także dwa komiksowe kalendarze. Wstęp napisał Maciej Kur, scenarzysta nowych przygód Kajka i Kokosza.

Mat. prasowe: Egmont Polska

Po niemal 2 latach kończymy wydawanie „Złotej Kolekcji Kajka i Kokosza”. Przygotowaliśmy ją, by uświetnić 50-tą rocznicę stworzenia dwóch słowiańskich bohaterów przez Janusza Christę. Ale także, aby dostarczyć fanom serii wydanie, na jakie od dawna czekali – w twardych oprawach, z odrestaurowanymi grafikami, z mnóstwem ciekawych materiałów dodatkowych. Planowaliśmy wydać wszystkie 6 tomów w ciągu mniej więcej jednego roku. Nie udało się, bo okazało się, że w miarę kreowania kolejnych części materiału dodatkowego przybywa. Nowe informacje, nieznane ilustracje, ciekawe fakty pojawiały się non stop, właściwie nawet w momencie wysyłania do druku ostatniego tomu. – opowiada Tomasz Kołodziejczak, pomysłodawca i wydawca „Złotej Kolekcji”, fan Kajka i Kokosza. Wiemy już, że kolekcja spodobała się fanom i że świetnie przyjęła się na rynku. Cieszymy się, bo dla nas „Złota Kolekcja” to coś więcej niż zwykły projekt biznesowy. Upamiętniamy nią dzieło jednego z najważniejszych twórców polskiego komiksu, Janusza Christy. Serię „Kajko i Kokosz”, na której w dzieciństwie uczyliśmy się czytać komiksy. Wreszcie – postać samego mistrza, z którym wielu z nas miało prywatne, przyjacielskie kontakty. Komiksy Janusza Christy zacząłem czytać 50 lat temu, a od niemal 25 wydawałem je w Egmoncie. Współpraca z Januszem, a potem z jego wnuczką, Pauliną, zawsze była dla mnie wielką przyjemnością. Więc kolekcja to dla mnie także podsumowanie dekad fanowskiego, wydawniczego i towarzyskiego życia. Cieszę się, że mogłem to dzieło zrealizować i jestem dumny z jego ostatecznego kształtu. – dodaje.

Na finałowy tom składają się cztery komiksy: „Dzień Śmiechały”, w którym słowiańscy woje obchodzą święto dowcipu; „Srebrny denar” – ostatni komiks Janusza Christy dla „Świata Młodych”; „W krainie borostworów”, czyli opowieść o wyprawie Kajka i Kokosza do dalekiej i dzikiej krainy oraz „Mirmił w opałach”, w którym dobrzy ludzie z Mirmiłowa otwierają szeroko bramy przed pozornie nawróconym zbójcerzem uzbrojonym w tajną broń.

Komiksy Janusza Christy

Dodatkowo w tomie zamieszczone zostały dwa komiksowe kalendarze oraz posłowie Krzysztofa Janicza zawierające materiały z ostatniego okresu twórczości Janusza Christy. Czytelnicy znajdą w nim s m.in. scenariusze, rysunki i odnalezione materiały z niezrealizowanych filmów animowanych z lat 90. Autorem wstępu do szóstego tomu „Złotej Kolekcji” jest Maciej Kur – scenarzysta filmów animowanych i komiksów, autor serii „Kajko i Kokosz – Nowe Przygody”, „Kajko i Kokosz – Opowieści z Mirmiłowa”, „Lil i Put”, „Emilka Sza” oraz „Delisie”.

Mat. prasowe: Egmont Polska

Maciej Kur we wstępie do finałowego tomu podkreśla ponadczasowość „Kajka i Kokosza” i wiele pisze o składowych sukcesu tej serii. Z perspektywy wielkiego fana twórczości Janusza Christy, ale też kontynuatora dzieła Mistrza wylicza, co jego zdaniem przyczyniło się do tego, że seria ta przetrwała próbę czasu. Dziś „Kajko i Kokosz” jest w Polsce cytowany częściej niż jakikolwiek inny komiks. Nawiązania do dzieł Christy stały się w polskich komiksach równie powszechne co aluzje do „Gwiezdnych Wojen” w komediach amerykańskich. Co rusz można natknąć się na jakieś „puszczenie oczka” do twórczości Christy. Równie częste są rysunki w hołdzie, parodie czy fanfiki. Nawet postacie poboczne stały się tak samo rozpoznawalne co tytułowi bohaterowie. Gra komputerowa o dwóch wojach, będąca dawniej czymś niebywałym na polskim rynku, dziś wspominana jest jako zaledwie pierwszy krok w ogromnej franczyzie obejmującej wszystko: od gier planszowych, figurek i oranżady po plac zabaw, szampon, musical sceniczny, a nawet znaczek pocztowy! Bohaterowie Christy to obecnie ikony polskiej popkultury. I chyba znaczy coś fakt, że w polskim dubbingu animowanego Asteriksa bard Kakofoniks rzuca niespodziewanie: „Na plasterki!”.

Paulina Christa – wnuczka Mistrza, prezeska Fundacji „KRESKAi autorka wstępu do pierwszego tomu „Złotej Kolekcji” podkreśla, że jubileuszowa edycja „Kajka i Kokosza” była dla niej bardzo ważnym przedsięwzięciem: Powstanie „Złotej Kolekcji” niezmiernie mnie ucieszyło. Teraz, gdy projekt został ukończony możemy w pełni cieszyć się efektem pracy wielu wspaniałych osób, dzięki którym powstało aż sześć tomów. Jest to dla mnie bardzo ważne, ponieważ Kajko i Kokosz doczekali się pięknego twardo okładkowego wydania na jakie zasługują. Nie jest to też takie zwykłe wydanie. „Złota Kolekcja” to kompendium wiedzy i historii o dwóch dzielnych wojach. Znajdziemy tam nie tylko wspominki czy fakty o ich autorze, a moim Dziadku Januszu Chriście, ale i szkice bądź ciekawostki opowiadające proces tworzenia tej niezwykłej historii. Myślę, że to gratka nie tylko dla wieloletnich fanów Kajka i Kokosza, ale też świetny początek dla kogoś, kto do tej pory nie miał styczności z ich przygodami. Niezmiernie cieszę się, że mogłam wziąć czynny udział w tworzeniu tej kolekcji i dodać od siebie kilka słów płynących prosto z serducha. Zachęcam do tej jakże wyjątkowej lektury.

Wszystkie tomy serii „Złota Kolekcja. Kajko i Kokosz” można kupić na www.Egmont.pl oraz w księgarniach internetowych i stacjonarnych na terenie całego kraju. Tom pierwszy kolekcji zawiera długą historię „Złoty puchar” poprzedzoną wstępem Pauliny Christy. W tom drugim znalazła się długa historia „Szranki i konkury” ze wstępem dziennikarki „Dziennika Bałtyckiego” Grażyny Antoniewicz. Tom trzeci ze wstępem Tomasza Kołodziejczaka zawiera dwie historie: „Woje Mirmiła” oraz „Pasowanie”, w tomie czwartym znalazły się cztery historie: „Szkoła latania”, „Wielki turniej”, „Na wczasach” i „Zamach na Milusia”, a wstęp napisał przyjaciel Janusza Christy i autor filmu dokumentalnego o Mistrzu– Sławomir W. Malinowski. W tomie piątym historii jest aż siedem: „Profesor Stokrotek”, „Urodziny Milusia”, „Łaźnia”, „Koncert Kaprala”, „Skarby Mirmiła”, „Cudowny lek”, „Festiwal czarownic”. Poprzedza je wstęp Radosława Gieremka („Łamignata”) – kolekcjonera i członka zarządu Fundacji „KRESKA”. Każdy z tomów opatrzony jest bogatym posłowiem Krzysztofa Janicza i zawiera materiały archiwalne i dodatkowe w postaci szkiców, rysunków i ilustracji.

Kajko i Kokosz pojawili się na łamach trójmiejskiej popołudniówki „Wieczór Wybrzeża” w 1972 i stali się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów polskiej popkultury. Cykl Janusza Christy (1934–2008) opowiada o dwóch wojach – dzielnym i rozważnym Kajku oraz żarłocznym i nieco samolubnym Kokoszu, którzy bronią Mirmiłowa oraz przeżywają mnóstwo zabawnych przygód.

Złota Kolekcja KAJKO I KOKOSZ tom 6 – okładka

Kajko i Kokosz – Złota Kolekcja, tom 6

Scenariusz: Janusz Christa

Rysunki: Janusz Christa

Oprawa: twarda

Objętość: 264 strony

Format: 216×285

Cena: 119,99

ISBN: 978-83-281-4987-8

Język oryginału: polski

Seria: Kajko i Kokosz

Kategoria: komiks polski

Tematyka: humor

Info: Egmont Polska

red. Fundacja

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments