Kajtek i Koko w kosmosie na inauguracji obchodów roku Mikołaja Kopernika

Otwarcie wystawy, konferencja inauguracyjna i specjalny zeszyt do kolorowania z bohaterami komiksu Kajtek i Koko w kosmosie zainaugurowały 1 marca w Gdańsku obchody roku Mikołaja Kopernika w województwie pomorskim.

Uroczyste otwarcie wystawy poświęconej Mikołajkowi Kopernikowi przez Marszałków Województwa Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego i Warmińsko-Mazurskiego w Hewelianum w Gdańsku. Foto: Fundacja Kreska

W Wozowni Artyleryjskiej Hevelianum odbędą się obchody najważniejszego wydarzenia związanego z promocją Szlaku Kopernikowskiego. Głos zabiorą marszałkowie województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Przez te trzy województwa przebiega drogowy Szlak Kopernikowski.

Okłada zeszytu

Ponadto we współpracy z Fundacją „Kreska” im. Janusza Christy powstał specjalny zeszyt edukacyjny (kolorowanka) dla najmłodszych o Mikołaju Koperniku. Intencją wydawnictwa jest zachęcenie młodego odbiorcy do poznania dzięki przygodom bohaterów Kajtka i Koka w kosmosie, postaci wielkiego polskiego astronoma. Nad grafiką i składem unikalnego zeszytu czuwał Arkadiusz Salamoński, który jest odpowiedzialny za renowację kolorystyczną plansz i okładek między innymi w „Złotej Kolekcji. Kajko i Kokosz”. Dodatkowo w ramach promocji jubileuszu Kopernika powstały 4 unikalne pocztówki Kajtek i Koko na Szlaku Kopernikowskim. Wydawcą kolekcji kosmicznej jest Edu Art Media. Fani Kajtka i Koko Janusza Christy mogą już nabyć pamiątkowy kosmiczny zestaw (kolorowankę i pocztówki) w sklepie internetowym AleKreska.pl

Kolekcjonerskie pocztówki – Kajtek i Koko – Szlak Kopernikowski

Podczas wydarzenia podpisana ostanie również Deklaracja porozumienia i współpracy w zakresie rozwoju Szlaku Kopernikowskiego w województwie pomorskim.

Podpisy pod nią złoży inicjator projektu Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk, oraz przedstawiciele miast Gdańska, Kwidzyna, Sztumu, Malborka a także gdańskiego Hevelianum , gdyńskiego Centrum Nauki „Eksperyment” i Muzeum Zamkowego w Malborku.
Zwieńczeniem uroczystości są dwa wykłady naukowe. Pierwszy Przemysława Rudzia pt. „Kulturotwórczy potencjał astronomii na przykładzie wystawy astrofotograficznej AstroCamera. Dziedzictwo kopernikanizmu we współczesnej nauce i filozofii”, drugi Sebastiana Soberskiego pt. „Niebo AstroCamery okiem Kopernika”.Wystawa plenerowa pt. „Mikołaj Kopernik Ponad Czasem” ma nawiązywać formą do postów z mediów społecznościowych, przybliży fakty i ciekawostki z życia wybitnego Astronoma.

Będzie to podróż po województwie pomorskim – od Malborka, Kwidzyna, Sztumu aż do Gdańska – w którym Astronom bywał w czasie swoich licznych obowiązków dyplomatycznych. Poznamy Mikołaja Kopernika jako lekarza, kartografa, stratega, tłumacza, dyplomatę, administratora, prawnika, ekonomistę, kanonika. Wystawa dedykowana jest zarówno dużym i małym odbiorcom, a pamiątką po wizycie może być zdjęcie w ustawionym ‘monidle’ czyli fotościance z Mikołajem Kopernikiem i Janem Heweliuszem.

Senat RP przyjął uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę tę powiązano z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika. Cały rok będzie wypełniony wydarzeniami, konferencjami, wystawami, wydarzeniami sportowymi powiązanymi z miejscami działalności Mikołaja Kopernika. Wytyczony szlak kopernikowski biegnie przez Kwidzyn, Sztum, Malbork, Gdańsk.

MIKOŁAJ KOPERNIK PONAD CZASEM

KAJTEK I KOKO UCZ SIĘ I KOLORUJ!

  • grafika i skład Arkadiusz Salamoński
  • rysunki Janusz Christa
  • format 176 x 250 mm,
  • liczba stron: 16

Przydatne linki:

SKLEP KOMIKSOWY AleKreska.pl – https://alekreska.pl/

PORTAL SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO – https://pomorskie.eu/

HEVELIANUM – https://hevelianum.pl/

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments