Fundacja „Kreska” im. Janusza Christy

Fundacja „Kreska” im. Janusza Christy została założona w sierpniu 2015 roku przez Paulinę Christę, wnuczkę artysty oraz przyjaciół, znawców i miłośników twórczości artysty.

Głównym celem Fundacji jest ochrona i zachowanie pamiątek po Januszu Chriście oraz promowanie Jego twórczości. W tym celu założyciele planują otworzyć w Gdańsku galerię autorską Janusza Christy, w której swoje miejsce mają znaleźć unikalne pamiątki po artyście, w tym ponad 100 oryginalnych szkiców i plansz do komiksów, ciekawostki oraz gadżety kolekcjonerskie, a także rekonstrukcja pracowni artysty wraz z oryginalnym biurkiem i wyposażeniem.

Ponadto Fundacja zamierza promować sztukę komiksu, a w szczególności komiksu dla dzieci, poprzez organizowanie wystaw, imprez tematycznych, warsztatów komiksowych oraz publikację wydawnictw okolicznościowych.

 

 

Zarząd Fundacji stanowią:

Paulina Christa – z komiksem związały ją korzenie i przejęcie dorobku po Januszu Chriście. Ze światem komiksu zaprzyjaźniona od 2008 roku. Współorganizatorka wystaw, prelekcji i konkursów dla dzieci. Od roku 2014 związana z Festiwalem Komiksowym DwuTakt w Toruniu, pomysłodawczyni i fundatorka nagrody „Złoty Puchar”. Wszystkie działania wykonuje z pasją i zaangażowaniem.

Bogdan Ruksztełło-Kowalewski – absolwent Uniwersytetu Warszawskiego Wydziału Historii na kierunku Informacja Naukowa i Bibliotekoznawstwo, animator Kultury komiksowej, rysownik, scenarzysta, wydawca, pracownik Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Konrada Korzeniowskiego w Gdańsku, pomysłodawca i wieloletni kierownik Pracowni Komiksowej, organizator Bałtyckiego Festiwalu Komiksu oraz organizator Polskiej edycji maratonu komiksowego 24-Hour Comics Day. W 2012 roku odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Artur Łodygowski – od lat związany z mediami. Karierę zawodową rozpoczął w Agorze S.A. wydawcy m. in.: Gazety Wyborczej i Gazeta.pl. Odpowiadał za promocję wydawnictwa oraz realizację projektów specjalnych tj. książki i przewodniki. Od 2013 roku prowadzi własną firmę Point PR – Promocja Regionów, która jest wydawcą serwisów: MiastoNaPlus.pl – Dla Ludzi i Środowiska oraz GIDpl.ru (portal rosyjskojęzyczny skierowany do turystów m.in. z Rosji, Litwy, Białorusi i Ukrainy). Realizuje również kampanie promocyjne i ekologiczne.

Radosław Gieremek – kolekcjoner, pasjonat i badacz twórczości Janusza Christy. Współpracownik bloga „Na plasterki!!!” (wirtualnego muzeum Janusza Christy). Współlaureat nagrody „Złotego pucharu” 2014 (nagroda dla bloga Na plasterki!!!). Kurator wystawy „Na plasterki!!! – czyli Janusz Christa dla zaawansowanych”. Trójmieski muzyk. W 2005 roku z zespołem Milczenie Owiec nagrał płytę „Twarze”, nominowaną do nagrody „Fryderyk 2005” w kategorii rock/metal.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami!

Fundacja „Kreska” im. Janusza Christy

e-mail: biuro@fundacjakreska.pl

Gdańsk

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments