Wystartowała V edycja Konkursu na komiks dla dzieci im. Janusza Christy

Wydawnictwo Egmont zaprasza rysowników i twórców komiksów do wzięcia udziału piątej edycji ogólnopolskiego Konkursu na komiks dla dzieci im. Janusza Christy. Laureaci konkursu, oprócz nagrody pieniężnej, otrzymają od wydawnictwa Egmont propozycję narysowania i wydania pełnometrażowych komiksów dla dzieci. Termin składania prac upływa 15 kwietnia 2022 roku. Szczegółowe informacje oraz regulamin można znaleźć na stronie www.januszchrista.pl Partnerami konkursu są nasza Fundacja Kreska im. Janusza Christy oraz Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi.

www.januszchrista.pl

Konkurs na komiks dla dzieci im. Janusza Christy daje młodym polskim twórcom komiksów (profesjonalistom i amatorom) szanse na wykreowanie nowych, współczesnych bohaterów dziecięcej wyobraźni. Laureaci konkursu otrzymają szansę na wydanie pełnowymiarowych albumów komiksowych i serii, które będą promowane i trafią do szerokiej dystrybucji. Na zwycięzców konkursu czekają też nagrody pieniężne. Konkurs miał wspierać młodych polskich twórców komiksów i czytelnictwo komiksów wśród dzieci. Chcieliśmy zaproponować czytelnikom nową generację bohaterów. – podkreśla Tomasz Kołodziejczak, pomysłodawca konkursu, przewodniczący jury, dyrektor działu komiksów i gier w wydawnictwie Egmont – Ten cel został osiągnięty, w ciągu ostatnich kilku lat opublikowaliśmy kilkadziesiąt albumów i zaprezentowaliśmy wielu nowych autorów. Jesteśmy dumni, że konkursowi patronuje mistrz Janusz Christa, a kibicuje wnuczka, Paulina, i prowadzona przez nią Fundacja Kreska. – dodaje.

Do Konkursu można zgłaszać prace dotychczas niepublikowane w wersji drukowanej, cyfrowej i niezgłoszone do innych konkursów. W komiksie nie mogą występować bohaterzy stworzeni przez innych autorów oraz bohaterzy wcześniej występujący w jakichkolwiek opublikowanych już komiksach. Rekomendowana technika wykonania prac to rysunek, malarstwo, grafika komputerowa. Organizator podkreśla, że konkurs nie jest konkursem na kontynuację dzieł Janusza Christy.

Prace konkursowe będą oceniane przez grono jurorskie, w którym zasiadają: Tomasz Kołodziejczak (pisarz, wydawca, publicysta, dyrektor działu komiksów i gier w wydawnictwie Egmont), Berenika Kołomycka (autorka komiksów, rysowniczka, rzeźbiarka i graficzka), Agnieszka Wielądek (wieloletnia redaktorka pism komiksowych dla dzieci i młodzieży – m. in „Czarodziejki WITCH” i „Kaczor Donald”), Maciej Kur (autor komiksowy, reżyser filmów animowanych, scenarzysta serii „Kajko i Kokosz. Nowe Przygody”) oraz Tomasz Leśniak (grafik, ilustrator i animator).

Laureaci poprzednich edycji Konkursu na komiks dla dzieci im. Janusza Christy to dziś w większości cenieni i aktywni zawodowo twórcy, a ich zwycięskie prace od lat cieszą się powodzeniem wśród najmłodszych czytelników i ich rodziców, a także wśród miłośników komiksów. Seria „Lil i Put” Macieja Kura i Piotra Bednarczyka to efekt specjalnego wyróżnienia za komiks w duchu Janusza Christy przyznanego autorom w pierwszej edycji konkursu. Również album „Wszystko będzie dobrze” Januarego Misiaka, serie „Rysiek i Królik” Łukasza Piotrkowicza, Krzysztofa Budziejewskiego i Katarzyny Urbaniak, „Kubatu” Przemysława Surmy i Jakuba Sytego czy wydana pod tytułem „Tomek i Jacek” seria Michała Chojnackiego i Jakuba Grocholi to komiksy powstałe dzięki zwycięstwu autorów w pierwszej edycji konkursu.

Laureatką drugiej edycji konkursu, jest Berenika Kołomycka, której seria „Malutki Lisek i Wielki Dzik” doczekała się siedmiu tomów i nagrody w organizowanym przez KOPD konkursie „Świat Przyjazny Dziecku”. W tej samej edycji zostali też nagrodzeni Bartosz Sztybor i Tomasz Kaczkowski za komiks „Niezła draka, Drapak!” oraz Piotr Hołod za komiks „Wojtek i Rudy”. Natomiast Krzysztof Trystuła i Maciej Jasiński zdobyli w drugiej edycji wyróżnienie za komiks w duchu Janusza Christy, którego efektem jest pełna humoru i przygód seria o krasnoludzie Napie z magicznej krainy.

Efektem trzeciej edycji konkursu jest pięć uwielbianych przez dzieci serii komiksowych: „Pikapidula” Agnieszki Surmy, „Maja i Minizaury” Kajetana Wykurza, „Oto Tosia” Marty Falkowskiej, „Rufus. Wilk w owczej skórze” Agnieszki Świętek i Bartosza Sztybora oraz „Oskar i Fabrycy” Mieczysława Fijała.

Dzięki czwartej edycji konkursu powstał pierwszy tom albumu „Niesamowity Szerlok Worms i niebieskie monstrum”, którego autorem jest Łukasz Auguścik.

W sumie, w ciągu ostatnich lat, wydawnictwo Egmont wydało kilkadziesiąt albumów, które powstały za sprawą Konkursu na komiks im. Janusza Christy. To niepodważalny dowód na to, że konkurs wspiera młodych polskich twórców komiksów, a tym samym czytelnictwo komiksów wśród dzieci.

Patron konkursu, Janusz Christa, to jeden z największych polskich twórców komiksu. Narysował ok. 4700 komiksowych pasków, 700 plansz i olbrzymią ilość ilustracji. Wydał ok. 40 albumów komiksowych w łącznym nakładzie 10 mln egzemplarzy. Stworzone przez niego serie komiksowe „Kajko i Kokosz” oraz „Kajtek i Koko” od pokoleń cieszą się mianem kultowych, a ich bohaterowie znani są chyba wszystkim Polakom.

Szczegóły konkursu i regulamin na www.januszchrista.pl

Zapraszamy!

red. Fundacja Kreska/Egmont

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments