Fundacja Kreska z główną nagrodą 33.Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Co tam się nie działo!

W sobotę 24 września br. podczas gali 33.Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi zostały przyznane nagrody festiwalowe. Nasza Fundacja Kreska im. Janusza Christy otrzymała najważniejszą nagrodę „Doktorat Humoris Causa” im. Papcia Chmiela za zasługi dla polskiego komiksu.

Paulina Christa – prezes Fundacji, wnuczka i spadkobierczyni Janusza Christy z najważniejszą festiwalu w Łodzi

Podczas gali została, również wręczona coroczna nagroda Złoty Puchar. W tym roku trafiła do Arkadiusza Salamońskiego, który jest odpowiedzialny za renowację kolorystyczną plansz i okładek między innymi w „Złotej Kolekcji. Kajko i Kokosz”. Nasza Fundacja „Kreska” przyznaje ją za szczególne osiągnięcia na polu popularyzacji twórczości Janusza Christy.

W tym roku wspólnie z Fundacją Kreska im. Janusza Christy staraliśmy się jak najlepiej uświetnić 50-lecie Kajka i Kokosza. Złoty Puchar to dla mnie bardzo ważna nagroda, wręcz osobista. Jej celem jest uhonorowanie osób promujących, czy też wspierających sztukę komiksową. Bo komiks bez wątpienia jest sztuką 🙂 Osoba, do której w tym roku trafił Puchar wspierała nie tylko mojego Dziadka, ale i mnie w tej mojej komiksowej przygodzie. Arkadiusz Salamoński daje życie starym komiksom, bez niego nie trzymalibyśmy dziś w rękach Złotej Kolekcji Kajko i Kokosz. Zaszczytem było wręczyć Arkowi nagrodę mówi Paulina Christa prezes Fundacji Kreska, wnuczka i spadkobierczyni Mistrza.

Złoty Puchar dla Arkadiusza Salamońskiego

Wydawnictwo Egmont otrzymało nagrodę dla najlepszego wydawcy komiksów w Polsce w roku 2022. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest od 2001 roku, a wydawnictwo Egmont otrzymało ją w tym roku po raz szósty.

Tomasz Kołodziejczak odebrał nagrodę dla najlepszego wydawcy w Polsce

Nagrodę dla najlepszego wydawcy odebrał Tomasz Kołodziejczak – dyrektor działu komiksów i gier w wydawnictwie Egmont. Jurorzy podkreślali, że tegoroczna nagroda została przyznana m.in. za rozwijanie oferty komiksów dla dzieci. Jest nam bardzo miło, że jury doceniło naszą pracę na rzecz komiksu dziecięcego. Od lat systematycznie rozwijamy ten segment naszej oferty. Organizujemy konkurs im. Janusza Christy na komiks dla dzieci dla polskich twórców. Wydajemy popularne i nagradzane serie europejskie – humorystyczne, przygodowe, fantastyczne, obyczajowe. Uruchomiliśmy nową linię „Mój pierwszy komiks 5+” z rysunkowymi opowieściami dla najmłodszych. Wspieramy i edukujemy media, księgarnie i biblioteki. Dla wydawnictwa Egmont to, oczywiście, bieżąca aktywność wydawniczo-biznesowa, ale w dłuższej perspektywie, działanie wspierające czytelnictwo i kształtujące przyszłych fanów „dorosłych” komiksów, budujące kulturę komiksową i ważne dla całego rynku. podkreśla Tomasz Kołodziejczak.

Warsztaty komiksowe z Wojtkiem Olszówką

W Strefie Kajka i Kokosza Fundacja przygotowała wystawę, warsztaty i krzyżówkę jubileuszową, a wydawnictwo Egmont udostępniło dla wszystkich odwiedzających bezpłatnie gry i komiksy z kultowymi bohaterami serii Kajko i Kokosz.

Nie zabrakło atrakcji dla małych i dużych fanów komiksu Kajko i Kokosz

Gadżety okolicznościowe można było nabyć na stoisku naszego sklepu partnerskiego AleKreska.pl, a deweloper gry komputerowej „Na plasterki” udostępnił możliwość przetestowania roboczej wersji gry.

Stoisko AleKreska.pl z gadżetami z serii Kajko i Kokosz
,,Na plasterki” w Strefie Kajka i Kokosza przyciągała fanów gier komputerowych

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi jest największą tego typu imprezą w Europie Środkowo-Wschodniej. Do 1998 roku funkcjonował jako Ogólnopolski Konwent Twórców Komiksu. Obecnie głównymi organizatorami MFKiG są EC1 Łódź – Miasto Kultury oraz Stowarzyszenie Twórców „Contur”. Festiwal to przede wszystkim miejsce spotkań twórców i miłośników sekwencyjnych historii obrazkowych oraz elektronicznych mediów interaktywnych.

red. Fundacja/Egmont

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments