Trzeci tom „Złotej Kolekcji. Kajko i Kokosz” – jubileuszowe wydanie już w sprzedaży.

W roku 2022 przypadają 50. urodziny serii „Kajko i Kokosz” i z tej okazji wydawnictwo Egmont przygotowało jubileuszową edycję „Kajko i Kokosz. Złota Kolekcja”. Kolekcja składa się z sześciu tomów, w których zebrane zostały wszystkie komiksy „Kajko i Kokosz” – w kolejności chronologicznej i poddane renowacji kolorystycznej.
23 marca br. ukazał się tom trzeci, który oprócz historii „Woje Mirmiła” i „Pasowanie”, poprzedzonych wstępem redaktora naczelnego Klubu Świata Komiksu Tomasza Kołodziejczaka, zawiera legendarny wywiad-rzekę „Janusz Christa – Wyznania spisane” oraz unikatowy komiks „Kalafit”.

Tom trzeci kolekcji zawiera długą historię „Woje Mirmiła” w pierwotnej wersji gazetowej z odcinkami nigdy wcześniej niepublikowanymi w albumach. Krzysztof Janicz, autor posłowia do wszystkich tomów „Złotej Kolekcji”, tak pisze o „Wojach Mirmiła”: Dwiema pierwszymi historyjkami o Kajku i Kokoszu Janusz Christa niezwykle wysoko ustawił sobie poprzeczkę. Najpierw w „Złotym Pucharze”, a zaraz potem w „Szrankach i konkurach” zaserwował czytelnikom skomplikowane, epickie fabuły, precyzyjnie nakreślone od pierwszego do ostatniego odcinka. W trzeciej części daleko odszedł od tego standardu. Za niewiele mówiącym tytułem „Woje Mirmiła” kryje się seria epizodów powiązanych pretekstową intrygą, za to z licznymi aluzjami do telewizyjno-kinowych aktualności.

Przypomina to starsze historyjki z „Wieczoru Wybrzeża” ciągnące się całymi latami pod wspólnym szyldem „Przygód Kajtka-Majtka” (później Kajtka i Koka), do których Christa wrzucał wszystko, co akurat przyszło mu do głowy. Jednak tym razem ów pozorny brak planu został przez autora starannie zaplanowany – tak, aby w każdej chwili można było tę historyjkę zakończyć, spakować przybory i ruszyć w świat. I rzeczywiście tak się stało. W posłowiu do tomu trzeciego Krzysztof Janicz opowiada między innymi o kulisach odejścia Janusza Christy z „Wieczoru Wybrzeża”.

W okresie przejściowym, po odejściu z trójmiejskiej gazety, rysownik nadal tworzył, głównie czarno-białe historie. Aby wypełnić lukę w portfolio i zrobić wrażenie na przyszłych pracodawcach, narysował dwa krótkie komiksy w kolorze: „Pasowanie” („Kajko i Kokosz” w nieco nietypowej odsłonie) oraz „Kalafit” (jednoplanszówka o osobliwym stworku Kalaficie). Oba można podziwiać w trzecim tomie „Złotej Kolekcji”.

Najnowszy tom kolekcji uzupełnia legendarny wywiad-rzeka „Janusz Christa – Wyznania spisane”, który z Mistrzem przeprowadzili Krzysztof Janicz i Kamil Śmiałkowski. Pierwotnie rozmowa ukazała się w formie książkowej przy okazji Festiwalu Komiksu w Łodzi w 2008 roku, kilka miesięcy przed śmiercią Janusza Christy. Na potrzeby „Złotej Kolekcji”, autorzy ponownie przesłuchali kasety z wywiadem i transkrypcje oraz odświeżyli w pamięci spotkania z rysownikiem sprzed lat. Dzięki temu udało się im uzupełnić rozmowę o kilka wypowiedzi, które nie trafiły do książkowej wersji wywiadu.

Autorem przedmowy do tomu trzeciego jest Tomasz Kołodziejczak, Dyrektor działu komiksów i gier w wydawnictwie Egmont, wydawca komiksów Janusza Christy i wielki fan jego twórczości. W posłowiu opowiada o swoich spotkaniach z Mistrzem na przestrzeni prawie pięciu dekad – tych zawodowych, ale też zupełnie prywatnych. Tomasz Kołodziejczak w przedmowie dzieli się też z czytelnikami taką oto refleksją: W trzeciej dekadzie trzeciego tysiąclecia najpopularniejszym polskim brandem komiksowym jest seria, która powstała pięćdziesiąt lat wcześniej, w zupełnie innej rzeczywistości politycznej, społecznej i…poligraficznej. A stworzył ją artysta, który jako dziecko uczył się rysowania, kopiując komiksy z pism dziecięcych wydawanych w latach 30. XX wieku. Polski dziesięciolatek z roku 2022 w pewnym sensie przebywa w świecie wyobraźni tworzonym dla dziesięciolatka z roku 1935. Oto ciągłość pokoleń, kultury, wspomnień!

Kajko i Kokosz pojawili się na łamach trójmiejskiej popołudniówki „Wieczór Wybrzeża” w 1972 r. i stali się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów polskiej popkultury. Cykl Janusza Christy opowiada o dwóch wojach – dzielnym i rozważnym Kajku oraz żarłocznym i nieco samolubnym Kokoszu, którzy bronią Mirmiłowa oraz przeżywają mnóstwo zabawnych przygód.

„Złota Kolekcja” to wyjątkowa, jubileuszowa edycja z okazji 50-lecia serii. Kolekcja składa się z sześciu tomów, w których zebrane zostaną wszystkie komiksy „Kajko i Kokosz” – w kolejności chronologicznej. Za renowację kolorystyczną plansz komiksowych i okładek oryginalnych odpowiada Arkadiusz Salamoński. Dodatkiem do każdego z sześciu albumów „Złotej Kolekcji” jest obszerne posłowie Krzysztofa Janicza, zawierające wiele cennych informacji i ciekawostek o historii serii oraz samym Januszu Chriście. Czytelnicy kolekcji znajdą też liczne archiwalne zdjęcia, okładki, ilustracje i szkice.

W tomie pierwszym, który ukazał się w październiku 2021 roku znalazła się historia „Złoty puchar”, w tomie drugim z grudnia 2021 roku można przeczytać „Szranki i konkury”. 2022 roku ukażą się jeszcze trzy tomy „Złotej Kolekcji”. W tomie czwartym będą cztery historie: „Szkoła latania”, „Wielki turniej”, „Na wczasach” i „Zamach na Milusia”. W tomie piątym będzie ich aż siedem: „Profesor Stokrotek”, „Urodziny Milusia”, „Łaźnia”, „Koncert Kaprala”, „Skarby Mirmiła”, „Cudowny lek”, „Festiwal czarownic”. Kolekcję zamknie tom szósty zawierający komiksy: „Dzień Śmiechały”, „Srebrny denar”, „W krainie borostworów” i „Mirmił w opałach”.

O albumie
Scenariusz: Janusz Christa
Rysunki: Janusz Christa
Oprawa: twarda
Objętość: 204 strony
Format: 216×285
Cena: 99,99
ISBN: 978-83-281-4984-7
Język oryginału: polski
Seria: Kajko i Kokosz
Kategoria: komiks polski
Tematyka: humor

Źródło/mat. prasowe: Egmont Polska

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments