Plac zabaw inspirowany „Kajkiem i Kokoszem” powstaje w Sopocie

Jeszcze tej wiosny w Łazienkach Południowych w Sopocie powstanie plac zabaw inspirowany bohaterami z Mirmiłowa. Mieszkańcy miasta oraz odwiedzający będą mogli bliżej poznać ulubione postaci z serialu Kajko i Kokosz. 

Ożywiając legendę – Kajko i Kokosz

Od kilku dni na Netflix można oglądać serial „Kajko i Kokosz” – animację stworzoną na podstawie kultowego komiksu autorstwa Janusza Christy oraz na licencji udzielonej przez Fundację Kreska im. Janusza Christy, której prezesem jest Paulina Christa – wnuczka i spadkobierczyni Mistrza. Jest w tej chwili jedną z najchętniej oglądanych w Polsce produkcji na Netflix. Już niedługo Smoka Milusia i jego przyjaciół będzie można spotkać także w Łazienkach Południowych w Sopocie. Właśnie ruszyła tam budowa niezwykłego placu zabaw inspirowanego bohaterami znanymi z Mirmiłowa.

W hołdzie Januszowi Chriście

Janusz Christa 1987 – fot. Sławomir W. Malinowski

Niemal 50 lat od premiery pierwszych komiksów bohaterowie przeniosą się nie tylko na ekrany, ale także do miejskiej przestrzeni Sopotu, gdzie mieszkał twórca Kajka i Kokosza.

Nowy punkt na mapie Sopotu ma być jednak nie tylko miejscem zabaw i spotkań najmłodszych. Projekt ma na celu uhonorowanie Janusza Christy – słynnego mieszkańca miasta, który powołał uwielbiane przez pokolenia postacie do życia. 

Christa to jeden z najpopularniejszych ilustratorów i autorów komiksów w Polsce, który wsławił się kultowymi historyjkami o Kajku i Kokoszu – dwóch słowiańskich wojach i nierozłącznych przyjaciołach. Twórca wychował się i pracował w Sopocie i właśnie w tym mieście stworzył legendarne komiksy, na podstawie których powstała animacja. Nowa atrakcja turystyczna Sopotu powstaje we współpracy z władzami miasta.

Cieszę się, że możemy upamiętnić sopockiego artystę w tak niesamowity sposób, dedykowany najmłodszym. Mam nadzieję, że maluchy pokochają bohaterów stworzonych przez Janusza Christę  i po skończonej zabawie, chętnie sięgną po komiksy oraz obejrzą serial, aby poznawać niesamowite przygody postaci stworzonych przez niego –  mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu.

Za projekt placu odpowiadają pracownia projektowa BudCud i projektantka Izabela Rutkowska.

mat. prasowe Netflix

Nazwa placu zabaw w rękach fanów

Gród Milusia czy Smoczy Park? O tym, jak zostanie nazwany nowy plac zabaw zdecydują uczestnicy głosowania. Do 30 marca 2021 r. na specjalnej stronie internetowej https://kajkoikokosz.wp.pl/plac-zabaw.html można zagłosować na najlepszą nazwę dla nowego placu zabaw.

To nie wszystkie atrakcje, które czekają tam na fanów „Kajka i Kokosza”.  Na stronie znajdują się także materiały wideo, w których twórcy serialu opowiadają o procesie przenoszenia historii z papieru na ekran, a miłośnicy komiksów dzielą się swoimi pierwszymi wspomnieniami związanymi ze słowiańskimi wojami.

Na cześć wyjątkowej więzi, która łączy głównych bohaterów powstała akcja „Kalejdoskop Przyjaźni” dostępna na https://kajkoikokosz.wp.pl/kalejdoskop.html. Każdy, kto opisze ulubioną przygodę, którą przeżył ze swoim przyjacielem, ma szansę uwiecznić symbol swojej przyjaźni w sopockim parku. Imiona zwycięzców zostaną umieszczone na tytułowym Kalejdoskopie Przyjaźni – jednym z elementów nowego placu zabaw.

Już niedługo ruszy także gra miejska, która przybliży jej uczestnikom biografię Janusza Christy i jego więź z Sopotem, a także pomoże jeszcze bliżej poznać postaci znane z kultowych komiksów. Więcej szczegółów na ten temat zostanie ujawnionych już wkrótce.

O serialu Kajko i Kokosz

Kajko i Kokosz to serial animowany stworzony na podstawie kultowego komiksu autorstwa Janusza Christy. Głównymi bohaterami serii są słowiańscy wojowie – Kajko i Kokosz. Przyjaciele na co dzień służą kasztelanowi Mirmiłowi, broniąc zamieszkałej przez nich osady przed wszelkimi niebezpieczeństwami. A tych nie brakuje. Największym zagrożeniem jest oddział rycerzy rozbójników – Zbójcerzy. Herszt Zbójcerzy, Krwawy Hegemon, od zawsze marzy o zdobyciu Mirmiłowa, a Kajko i Kokosz niezmiennie krzyżują mu plany, przez co narażeni są na jego gniew i zemstę. Otwarte ataki, podstępy i fortele Hegemona – z tym mierzyć się będą Kajko i Kokosz. Każdy z odcinków serii stanowi odrębną historię, a wszystkie łączy przyjaźń jako wartość nadrzędna serialu.

Za produkcję serialu odpowiada studio animacji EGoFILM. Głosu postaciom użyczyli m.in. Artur Pontek, Michał Piela, Jarosław Boberek, Grzegorz Pawlak, Abelard Giza, Krzysztof Zalewski oraz Agata Kulesza.

Kajko i Kokosz to pierwszy polski animowany serial Netflix. 5 pierwszych odcinków serii jest już dostępnych na Netflix. Premiera kolejnych odcinków zaplanowana jest na drugą połowę 2021 roku.

Serial animowany Kajko i Kokosz powstał na licencji Fundacji Kreska im. Janusza Christy.

Informacje o projektantach

BUDCUD

Pracownia architektury i urbanistyki, którą prowadzą Mateusz Adamczyk i Agata Woźniczka. Ich projekty to architektura współczesności. Nazwa pracowni jest zarówno strategią projektowania, jak i nawiązaniem do dynamicznych czasów wczesnego kapitalizmu w Polsce, kiedy nazwa firmy wskazywała pole jej działalności. „Bud-” jest więc od budowania, a „cud” to marzenie o lepszej rzeczywistości! BUDCUD podpowiada, że ich architektura to obietnica wielowątkowej podróży, nieformalnych zdarzeń i nieprzewidzianych aktywności.

Izabela Rutkowska – założycielka Fundacji Form i Kształtów oraz Studia Zoochitecture, wykładowczyni School of Form. Prowadzi procesy projektowe dotyczące przestrzeni i jej użytkowników. Efekty jej prac prezentowane były na całym świecie. Wspólnie z dziećmi stworzyła plac zabaw w Madrycie w postaci 120-metrowego węża, a od 5 lat prowadzi proces przekształceń Podwórka im. Wszystkich Mieszkańców we Wrocławiu zainicjowany pojawieniem się na podwórku 7-metrowego jeża.

info. prasowa Netflix

red. Fundacja Kreska im. Janusza Christy

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments