Czwarty tom „Złotej Kolekcji. Kajko i Kokosz” już 13 lipca! [PREMIERA]

W roku 2022 przypadają 50. urodziny serii „Kajko i Kokosz” i z tej okazji wydawnictwo Egmont przygotowało jubileuszową edycję „Kajko i Kokosz. Złota Kolekcja”. Kolekcja składa się z sześciu tomów, w których zebrane zostały wszystkie komiksy „Kajko i Kokosz” – w kolejności chronologicznej i poddane renowacji kolorystycznej.
Tom czwarty kolekcji, który ukaże się 13 lipca br. zawiera cztery komiksy: „Szkoła latania”, „Wielki turniej”, „Na wczasach” i „Zamach na Milusia”. Komiks poprzedza wstęp Sławomira W. Malinowskiego, przyjaciela Janusza Christy, dziennikarza, podróżnika i autora filmu dokumentalnego o rysowniku. Posłowie autorstwa Krzysztofa Janicza omawia przejście Janusza do „Świata Młodych” i „Relaxu”, dzięki którym poznała go cała Polska.

Tom czwarty zawiera trzy historie z pierwszego okresu współpracy Janusza Christy ze „Światem Młodych”. Ukazały się one w ciągu niespełna dwóch lat: „Szkoła latania” od 12 sierpnia do 30 października 1975 roku, „Wielki turniej” od 5 czerwca do 24 sierpnia 1976 roku oraz „Na wczasach” od 1 stycznia do 22 marca 1977 roku. Krzysztof Janicz w posłowiu do tomu przyznaje, że seria Christy błyskawicznie podbiła serca czytelników „Świata Młodych”, ale podkreśla, że jest to już nieco inny komiks niż dawny „Kajko i Kokosz” z „Wieczoru Wybrzeża”: Różnica jest mniej więcej taka jak między filmem kinowym a serialem telewizyjnym. Medium niby to samo, postacie także, ale formaty różne. (…) Wydaje się, że czynnikiem decydującym o sukcesie „Kajka i Kokosza” w wersji 2.0 jest ograniczenie objętości do 35 plansz. Historie stają się dzięki temu bardziej zwarte. Nie ma w nich miejsca na typowe dla Christy dygresje i meandry, które co prawda miały swój urok, ale rozmywały główną oś fabularną. Poza tym łatwiej śledzi się przygody, gdy ich jednorazowa dawka jest większa, a tu przewaga całostronicowych plansz nad gazetowymi paskami jest ewidentna. (…) Graficznie widać różnicę między starym i nowym „Kajkiem i Kokoszem”, ale nie są to zmiany radykalne.

„Zamach na Milusia” zaś zaczął ukazywać się w magazynie „Relax”, ale w pełni autorska wersja komiksu trafiła na rynek dopiero w 1989 roku nakładem spółdzielni Rój, z dopiskiem na okładce „Wydanie rozszerzone”. I ta rozszerzona wersja znajduje się w czwartym tomie „Złotej kolekcji”. „Zamach na Milusia” to bardzo nietypowa część „Kajka i Kokosza” – podkreśla Krzysztof Janicz – Nie ma tutaj Jagi, Łamignata ani charakterystycznych dla Christy gagów z recyklingu. Prawie nie ma też cytatów z „Asteriksa”, z wyjątkiem łba tura wiszącego nad drzwiami. Czy Christa mógł już wtedy obawiać się zdemaskowania? Jak najbardziej, ale o tym w następnym tomie niniejszej kolekcji.

Autorem przedmowy do tomu czwartego jest Sławomir W. Malinowski – przyjaciel Janusza Christy, dziennikarz, podróżnik i autor filmu dokumentalnego o rysowniku. Tak tłumaczy fenomen twórczości Janusza Christy i fakt, że kolejne pokolenia zachwycają się stworzonymi przez niego historiami: W otaczającej nas rzeczywistości tęsknimy do wartości, które wypełniały rysowane przez niego komiksy. Kojarzą nam się z przyjaźnią, szacunkiem (nie tylko do ludzi, ale i zwierząt) oraz dobrem, które zawsze zwycięża zło… Ta prosta dialektyka przemawiała do dzieciaków i – co nie mniej ważne – głęboko zapadała w pamięć, kształtując nasze charaktery. Tworzone przez niego światy i ich bohaterowie emanują ciepłem, serdecznością, a jego kreska, już od pierwszej strony, przywołuje uśmiech. Uśmiecham się więc także teraz, pisząc o tym wszystkim, bo wiem, że właśnie tego Janusz by sobie życzył.

Za renowację kolorystyczną plansz komiksowych i okładek oryginalnych odpowiada Arkadiusz Salamoński. Dodatkiem do każdego z sześciu albumów „Złotej Kolekcji” jest obszerne posłowie Krzysztofa Janicza, zawierające wiele cennych informacji i ciekawostek o historii serii oraz samym Januszu Chriście. Czytelnicy kolekcji znajdą też liczne archiwalne zdjęcia, okładki, ilustracje i szkice.

W tomie pierwszym, który ukazał się w październiku 2021 roku znalazła się historia „Złoty puchar”, w tomie drugim z grudnia 2021 roku można przeczytać „Szranki i konkury”, a tom trzeci z marca 2022 roku zawierał hstorie „Woje Mirmiła” i „Pasowanie”. W roku 2022 ukażą się jeszcze dwa tomy „Złotej Kolekcji”. W tomie piątym będzie siedem historii: „Profesor Stokrotek”, „Urodziny Milusia”, „Łaźnia”, „Koncert Kaprala”, „Skarby Mirmiła”, „Cudowny lek”, „Festiwal czarownic”. Kolekcję zamknie tom szósty zawierający komiksy: „Dzień Śmiechały”, „Srebrny denar”, „W krainie borostworów” i „Mirmił w opałach”.

Kajko i Kokosz – Złota Kolekcja, tom 4
Scenariusz: Janusz Christa
Rysunki: Janusz Christa
Oprawa: twarda
Objętość: 208 stron
Format: 216×285
Cena: 99,99
ISBN: 978-83-281-4985-4
Język oryginału: polski
Seria: Kajko i Kokosz
Kategoria: komiks polski
Tematyka: humor

mat. prasowe Egmont Polska

red. Fundacja Kreska

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments