Kraina Kajka i Kokosza powstanie w Bieszczadach na prawie 500 hektarach za ponad 30 mln zł? Fundacja Kreska im. Janusza Christy podpisała umowę wstępną z Inwestorem.

W malowniczych Bieszczadach w Stężnicy koło Baligrodu na około 500 h oraz w Rajskiem na powierzchni 2 h ma szanse zostać wybudowany kompleks obejmujący m.in. Warownie Zbójcerzy wraz z Krainą Omsów i Borostworów oraz parkiem zwierząt i Grodem Mirmiła.

Już od ponad 2 lat prowadziliśmy rozmowy z Inwestorami, odwiedziliśmy z zarządem Fundacji miejsce, w którym w Bieszczadach miałyby powstać główne atrakcje przeniesione z komiksów Kajko i Kokosz – mówi Prezes Fundacji Paulina Christa i jednocześnie spadkobierczyni dziedzictwa dziadka Janusza Christy. Klimat miejsca jest niesamowity, a wizja i projekty przedstawione na spotkaniach przekonały nas do podpisana umowy licencyjnej.

Poza grodami stylizowanymi na wzór komiksów Janusza Christy, inwestycja będzie obejmowała również wiele innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które sprawią, że „Kraina Kajka i Kokosza” stanie się niezwykłym i wyjątkowym parkiem rozrywki dla dzieci oraz dorosłych – mówi Lider Konsorcjum Pan Piotr Grabowski. Dodatkowo na terenie parku planowana jest arena do animacji, gdzie będzie można wejść w interakcję z postaciami z ekranu przy użyciu technologii Virtual Puppet.

Na tym nie koniec. Planu inwestycyjne przewidują znacznie więcej atrakcji. Odwiedzających przywita wirtualny prezenter, a wewnątrz Grodu będzie można skorzystać z kapsuły kinowej 9D. Po zmroku odbywać się będą projekcje postaci z komiksów „Kajko i Kokosz” na ścianach budynku (mapping), a urządzenie LDS do wyświetlania obrazów w powietrzu z wykorzystaniem ekranów mgłowych umożliwi odwiedzającym „wejście” w obraz. Nie zabraknie siłowni Łamignata, parku ze zwierzętami wolno żyjącymi, po którym będzie można poruszać się specjalnymi pojazdami wolnobieżnymi. W magicznej Krainie Omsów pojawią się instalacje przestrzenne żywej architektury, muzyczny plac zabaw i ogród doświadczeń – dodaje Piotr Grabowski

Na terenie objętym inwestycjami odwiedzający będą mogli skorzystać z aplikacji i gry mobilnej, w której przy użyciu rozszerzonej rzeczywistości będzie można wcielić się w jedną z postaci z komiksu –„Kajko i Kokosz” Janusza Christy.

Projekt Krainy Kajka i Kokosza przygotowany został tak by wpisywał się i nie naruszał piękna Bieszczad oraz spełniał wymogi ekologiczne. Tak wyjątkowa inwestycja odwzorowująca polski komiks z bazą noclegową ma stać się dla Bieszczad magnesem przyciągający atrakcjami rodziny z dziećmi oraz fanów komiksów z Polski i Europy. W tym regionie Polski nie ma podobnych inwestycji, które uczyniłby Bieszczady bardziej atrakcyjnymi dla tej grupy turystów. Dla Podkarpacia byłby to również milowy krok w rozwoju turystyki zorganizowanej. Obecnie na części terenu przeznaczonego pod inwestycję w Krainę Kajka i Kokosza istnieje już m.in. stadnina koni, klimatyczny hotel i apartamenty oraz baseny zewnętrzne.

Foto: www. naturapark.eu
Istniejący Kompleks Rekreacyjno-Wypoczynkowy „Natura Park” w Bieszczadach – miejsce główniej inwestycji na ok. 500 h
Foto: Fundacja „Kreska” im. Janusza Christy/ Park Natura w zimowej scenerii

Koszt inwestycji oszacowany został na 30 mln zł, z czego 30% zapewnia już na starcie powołane Konsorcjum Inwestorów.  Pozostałe środki miałby pochodzić z dofinasowania z Unii Europejskiej. Wniosek wraz z biznesplanem oraz umową z Fundacją Kreska im. Janusza Christy został złożony w dniu 30 kwietnia 2019 r. w programie Operacyjnym Polska Wschodni poddziałanie 1.3.2.  – tworzenie produktów sieciowych przez MŚP. We wniosku wskazane są 4 lokalizacje, a w każdej z nich znajdą się elementy z komiksu Kajko i Kokosz. Dzięki temu Goście i fani komiksów będą mogli poznać nie tylko Bieszczady, ale również Rzeszów czy okolice Bielska Podlaskiego.

red: Fundacja Kreska im. Janusza Christy

5 1 vote

najstarszy
najnowszy oceniany
Rodzimwoierca

Czekamy z niecierpliwością sami realizując nieco podobny projekt (choć na znacznie mniejszą skalę, o nieco odmiennym charakterze i gdzieś w centralnym regionie kraju) „Rodzimowiercy na swoim”.

koko

wreszcie mogą być takie atrakcje jak na zachodzie, a może i lepsze, brawo

egon

No no, urządzenie LSD do wyświetlania obrazów!

Ak

Proszę o więcej informacji na temat rodowodu i struktury właścicielskiej potencjalnego inwestora

L.K

No nie wiem, czy to dobry pomysł…