O Fundacji

Fundacja „Kreska” im. Janusza Christy

Fundacja „Kreska” im. Janusza Christy została założona w sierpniu 2015 roku przez Paulinę Christę, wnuczkę artysty oraz przyjaciół, znawców i miłośników twórczości artysty.

Głównym celem Fundacji jest ochrona i zachowanie pamiątek po Januszu Chriście oraz promowanie Jego twórczości. W tym celu założyciele planują otworzyć w Gdańsku galerię autorską Janusza Christy, w której swoje miejsce mają znaleźć unikalne pamiątki po artyście, w tym ponad 100 oryginalnych szkiców i plansz do komiksów, ciekawostki oraz gadżety kolekcjonerskie, a także rekonstrukcja pracowni artysty wraz z oryginalnym biurkiem i wyposażeniem.

Ponadto Fundacja zamierza promować sztukę komiksu, a w szczególności komiksu dla dzieci, poprzez organizowanie wystaw, imprez tematycznych, warsztatów komiksowych oraz publikację wydawnictw okolicznościowych.

Zarząd Fundacji stanowią:

Paulina Christa – z komiksem związały ją korzenie i przejęcie dorobku po Januszu Chriście. Ze światem komiksu zaprzyjaźniona od 2008 roku. Współorganizatorka wystaw, prelekcji i konkursów dla dzieci. Od roku 2014 związana z Festiwalem Komiksowym DwuTakt w Toruniu, pomysłodawczyni i fundatorka nagrody „Złoty Puchar”. Wszystkie działania wykonuje z pasją i zaangażowaniem.

Bogdan Ruksztełło-Kowalewski – absolwent Uniwersytetu Warszawskiego Wydziału Historii na kierunku Informacja Naukowa i Bibliotekoznawstwo, animator Kultury komiksowej, rysownik, scenarzysta, wydawca, pracownik Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Konrada Korzeniowskiego w Gdańsku, pomysłodawca i wieloletni kierownik Pracowni Komiksowej, organizator Bałtyckiego Festiwalu Komiksu oraz organizator Polskiej edycji maratonu komiksowego 24-Hour Comics Day. W 2012 roku odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Artur Łodygowski – od lat związany z mediami. Karierę zawodową rozpoczął w Agorze S.A. wydawcy m. in.: Gazety Wyborczej i Gazeta.pl. Odpowiadał za promocję wydawnictwa oraz realizację projektów specjalnych tj. książki i przewodniki. Od 2013 do 2017 roku prowadził własną firmę Point PR – Promocja Regionów, która była wydawcą serwisów: MiastoNaPlus.pl – Dla Ludzi i Środowiska oraz GIDpl.ru (portal rosyjskojęzyczny skierowany do turystów m.in. z Rosji, Litwy, Białorusi i Ukrainy). Realizowała również kampanie promocyjne i ekologiczne. Obecnie koncentruje siły na wsparciu i rozwoju Fundacji, działaniach promocyjnych i marketingowych.

Radosław Gieremek – kolekcjoner, pasjonat i badacz twórczości Janusza Christy. Łamignat, współpracownik bloga „Na plasterki!!!” (wirtualnego muzeum Janusza Christy). Współlaureat nagrody „Złotego pucharu” 2014 (nagroda dla bloga Na plasterki!!!) oraz współlaureat nagrody im. Papcia Chmiela za wybitne zasługi dla polskiego komiksu „Doctor Humoris Causa” 2017 (nagroda dla bloga Na plasterki!!!). Kurator wystawy „Na plasterki!!! – czyli Janusz Christa dla zaawansowanych”. Trójmiejski muzyk. W 2005 roku z zespołem Milczenie Owiec nagrał płytę „Twarze”, nominowaną do nagrody „Fryderyk 2005” w kategorii rock/metal.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami!

Fundacja „Kreska” im. Janusza Christy

e-mail: biuro@fundacjakreska.pl