Stołeczny Teatr Syrena przygotowuje sceniczną wersję kultowego komiksu „Kajko i Kokosz”! Premiera jesienią 2020 roku.

Fundacja „Kreska” im. Janusza Christy podpisała w grudniu 2019 roku umowę licencyjną z Teatrem Syrena w Warszawie na realizację musicalu „ Kajko i Kokosz. Szkoła latania” na podstawie kultowego komiksu Janusza Christy.

Mimo, że umowa sfinalizowana została pod koniec roku, praca nad koncepcją musicalu trwa od kilku miesięcy. Dzięki temu wyjątkowa premiera, jaką niewątpliwe będzie inscenizacja przygód kultowych wojów Kajka i Kokosza, odbędzie się już w październiku 2020 roku.

Musical Szkola Latania Teatr Syrena Warszawa 2020

Nie bez powodu do realizacji wybrana została  „Szkoła latania” Janusza Christy. Z jednej strony to propozycja dla najmłodszych i uczniów szkół podstawowych, którzy poznają przygody bohaterów Mistrza w IV klasie szkoły podstawowej na lekcjach z języka polskiego, z drugiej to idealna propozycja na rodzinne wyjście do Teatru.

Jestem przekona, że nie tylko dzieci pojawią się na spektaklach. Dla dorosłych Fanów, bohaterów rysowanych przez Dziadka, wizyta w Teatrze będzie  równie przyjemnym obowiązkiem. Marzyłam o filmie, teraz powstanie musical. To niesamowite, cenne i ważne dla mnie osobiściemówi Paulina Christa Prezes Fundacji „Kreska” im. Janusza Christy –  trzymam kciuki za każdy element musicalu!

W najbliższych miesiącach poznamy obsadę i realizatorów spektaklu, na bieżąco informować będziemy o pracach nad końcowym scenariuszem, strojami bohaterów, pokażemy kulisy powstawania musicalu „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” – informuje Marcin Zawada, zastępca dyrektora Teatru Syrena. Liczę, że zaskoczymy pozytywnie widzów nie tylko jakością spektaklu, ale i kampanią promocyjną. Na razie jednak za wcześnie na odkrywanie wszystkich „kart”.

Zapraszamy do śledzenia na bieżąco informacji na stronach i w mediach społecznościowym Fundacji i Teatru Syrena:

www.fundacjakreska.pl

www.teatrsyrena.pl

O Teatrze Syrena

Teatr Syrena został założony w 1945 roku w Łodzi przez satyryka Jerzego Jurandota. W 1948 roku Syrena przeniosła się do stolicy i zajęła lokal po przedwojennej ujeżdżalni przy ulicy Litewskiej 3. Przez ponad siedemdziesiąt lat istnienia z tym teatrem związało się wielu wybitnych aktorów jak: Irena Kwiatkowska, Alina Janowska, Hanka Bielicka, Zofia Czerwińska, Teresa Lipowska, Edward Dziewoński, Roman Kłosowski, czy Bohdan Łazuka.

Teatr Syrena Fot. Kasia Chmura

Obecnie Teatr Syrena, kierowany przez dyrektora Jacka Mikołajczyka, jest nowoczesnym teatrem muzycznym, który pragnie zachęcić widzów do „zakochania się w musicalu”. Wyprodukowane przez Syrenę musicale „Czarownice z Eastwick”, „Rodzina Addamsów”, „next to normal” czy niedawna premiera „Rock of Ages” potwierdzają, że teatr ten stał się istotnym miejscem na musicalowej i teatralnej mapie Polski. W 2020 roku zaplanowane są muzyczne inscenizacje dwóch kultowych komiksów „Żbika” oraz „Kajka i Kokosza”.

Rodzina Adamsow Fot. Kasia Chmura
Dzieci z Bullerbyn foto K. Bieliński

O Fundacji

Fundacja „Kreska” im. Janusza Christy została założona w sierpniu 2015 roku przez Paulinę Christę, wnuczkę artysty oraz przyjaciół, znawców i miłośników twórczości artysty.

Głównymi zadaniami Fundacji jest ochrona i zachowanie pamiątek po Januszu Chriście oraz promowanie Jego twórczości. W tym celu założyciele planują otworzyć w Gdańsku galerię autorską Janusza Christy, w której swoje miejsce mają znaleźć unikalne pamiątki po artyście, w tym ponad 100 oryginalnych szkiców i plansz do komiksów, ciekawostki oraz gadżety kolekcjonerskie, a także rekonstrukcja pracowni artysty wraz z oryginalnym biurkiem i wyposażeniem.

Ponadto Fundacja zamierza promować sztukę komiksu, a w szczególności komiksu dla dzieci, poprzez organizowanie wystaw, imprez tematycznych, warsztatów komiksowych oraz publikację wydawnictw okolicznościowych.

Fundacja podpisała już umowy na realizację pierwszego  w historii serialu animowanego „Kajko i Kokosz”, jest organizatorem Festiwalu  Komiksu i Zabawy oraz realizuje  wystawy w całej Polsce.  Udzieliła licencji na grę sieciową, napoje Kajko i Kokosz, czy program lojalnościowy w hotelach z wykorzystaniem wizerunków kultowych bohaterów komiksu.

Red. Fundacja Kreska im. Janusza Christy