SHANTY – kultowe puzzle Janusza Christy powracają. Sukces akcji i fanów Mistrza w pierwszych dniach [video]

Drodzy Fani Janusza Christy po ponad ćwierć wieku od ostatniego wydania kultowych puzzli Mistrza polskiego komiksu chcemy wspólnie z Wami wznowić ten niesamowity wzór, który bawił i cieszył pokolenia. Naszym celem jest również przypomnienie twórczości Christy przez te magiczne puzzle, w których przez morze detali, kolorów na jednej grafice Mistrz pokazał swój warsztat, nie tylko jako rysownik komiksów ,,Kajtek i Koko w kosmosie”, ,,Kajko i Kokosz”, czy Gucek i Roch.

Shanty – Kultowe puzzle Janusza Christy

Tak Janusz Christa wspominał z humorem o Shantach: „Kiedyś jedne nawet w „Tele-Expressie” pokazali. To były „Shanty”. Napisał do telewizji jakiś facet oburzony: „takie świństwa i to ma być dla dzieci?” A tam była tylko jedna taka scena: stoi fregata pod żaglami w porcie i między dwoma masztami rozpięty jest hamak, a w nim… można się tylko domyślać co ta para robi. Widać tylko tyłek i nogi uniesione. Synek tego faceta pytał co to jest, a ten nie wiedział jak ma dziecku wytłumaczyć. Jak to co robią? Marynarzy.

Po latach puzzle Shanty 600 elementów są praktycznie nie do zdobycia. Na aukcjach potrafią osiągną astronomiczne kwoty. Wiele egzemplarzy jest w złym stanie. Teraz mamy szansę to wspólnie zmienić, i co ważne w nowej formule 1000 elementów do jeszcze lepszej, dłuższej zabawy.

Myślę, że to świetny pomysł. Tak więc do dzieła. Wesprzyjmy pamięć o Januszu Chriście przypominając sobie jaką frajdę sprawiło nam układanie tych puzzliPaulina Christa – wnuczka, spadkobierczyni o prezes zarządu Fundacji Kreska im. Janusza Christy

Dobrotliwy dziadzio, lubiący opowiadać dzieciom bajki na dobranoc – taki obraz Janusza Christy wyłania się z komiksów o Kajku i Kokoszu. Tymczasem prawdziwy Christa przypominał raczej postać z puzzli „Shanty”. Był facetem wyjątkowo rozrywkowym, a zarazem trudnym i zgrywającym twardziela. Kto miał szczęście spotkać się z nim osobiście, na powitanie dostawał piwo, za chwilę przechodził z Mistrzem na ty, a potem godzinami wysłuchiwał mniej lub bardziej prawdziwych, ale zawsze niebywale życiowych anegdot o jego wyczynach. Jeśli rozmówca był kobietą, te same anegdoty miały nieco inne puenty, bardziej fantastyczne i heroiczne. Jeśli zaś był mężczyzną, Christa ostentacyjnie zwracał się do niego per „Dżordżi”, żeby było wiadomo kto jest alfą, a kto słuchaczem.

Christa umiał opowiadać i miał o czym. W młodości grał w zespole jazzowym, później pokochał westerny, marynarskie szanty i żeglarstwo, ale tylko śródlądowe, bo morze wydawało mu się beznadziejnie nudne. Lubił wpadać do eleganckiego SPATiFu, choć nie gardził też towarzystwem osiedlowych pijaków, wśród których znany był jako „Westman”. Wszystkie te jego doświadczenia, fascynacje, barwne cechy charakteru i poczucie humoru typu „macho” znajdziecie właśnie tutaj, w skandalizujących „Shantach”. Jeśli kochacie Christę, po prostu musicie poukładać sobie te puzzle. – Kapral – www.na-plasterki.blogspot.com

Polecam Państwa uwadze tą inicjatywę. Sam ją wspieram i namawiam gorąco by dać jej szansę i wesprzeć ją !  – Wojciech Jama – wielki fan i kolekcjoner komiksów, twórca Muzeum Dobranocek

Janusz Christa był bogiem polskiego komiksu. Nikt tak jak On nie potrafił łączyć opowiadania ciekawej fabuły, ciekawej anegdoty no i rysunku, który przyciągał wzrok i bawił kolejne pokolenia… Puzzle to nie komiks, ale Janusz też tu się świetnie sprawdzał tworząc wielkie piękne rysunki z mnóstwem detali… aż chciało się to układać. To świetny pomysł by wydać je znowu –  Kamil Śmiałkowski – krytyk filmowy, dziennikarz oraz publicysta komiksowy i filmowy

Za wydanie puzzli odpowiada Edu Art Media i AleKreska.pl w osobie Bogdana Ruksztełło-Kowalewskiego. Więcej o nas znajdziesz na naszej stronie www oraz facebooku

Akcja crowdfundingowa Shanty potrwa do 12 lipca 2021 r. Każdy fan komiksu i puzzli w zamian za wsparcie w wysokości od 59 zł do 69 zł otrzyma unikatowe puzzle Shanty. Po kilku dniach od startu kampanii Fani Mistrza nie zawiedli. Możemy tylko podziękować za taki odzew. Ponad 600 egzemplarzy Shant znalazło nowy dom w ciągu 4 pierwszych dni akcji.

Jak dołączyć do akcji i zarezerwować puzzle Shanty ? Wystarczy wejść na Wspieramto – link do akcji https://wspieram.to/shanty

Puzzle SHANTY 2021/2022 – dane techniczne:

Materiał: tektura niebieska 1,75 mm + papier płótno 100 g

Wymiar : 683×480 mm. Wymiar orientacyjny 1 puzzla: 17 × 19 mm